Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) začala v utorok (21. mája) v spolupráci s albánskymi orgánmi historicky prvú spoločnú operáciu na území krajiny, ktorá nie je členským štátom EÚ.
Podľa správ z Frontexu začnú 22. mája pôsobiť na grécko-albánskej hranici spoločné tímy tejto európskej agentúry a albánskej pohraničnej stráže.
Cieľom operácie je posilniť riadenie hraníc a zvýšiť bezpečnosť na vonkajších hraniciach EÚ s plným súhlasom všetkých dotknutých krajín.
Nová kapitola v spolupráci s Albánskom
Operácia je vnímaná ako začiatok novej etapy pohraničnej spolupráce medzi EÚ a krajinami západného Balkánu a ďalší krok smerom k úplnému sfunkčneniu agentúry Frontex.
Úvodné podujatie sa uskutoční v Tirane za účasti eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa, výkonného riaditeľa agentúry Frontex Fabriceho Leggeriho, albánskeho premiéra Ediho Ramu a albánskeho ministra vnútra Sandëra Lleshaja.
„Historicky prvým nasadením tímov európskej pohraničnej a pobrežnej stráže mimo EÚ otvárame celkom novú kapitolu našej spolupráce s Albánskom a celým regiónom západného Balkánu v oblasti migrácie a riadenia hraníc. Ide o zásadný a skutočne historický krok, ktorý priblíži tento región k EÚ, keďže budeme koordinovane spolupracovať a vzájomne sa podporovať pri riešení spoločných výziev, ako je lepšie riadenie migrácie a ochrana našich spoločných hraníc,“ uviedol Avramopulos v správe pre médiá.
You're the first EU border guards who will work together with your Albanian colleagues to make Europe safer. You represent your country and Europe in a spirit of solidarity and cooperation – Frontex Director Leggeri tells officers about to be deployed in Albania #EUProtects pic.twitter.com/8MZXu9JC6d
— Frontex (@Frontex) May 21, 2019
Leggeri spresnil, že v rámci tejto operácie EÚ podporí Albánsko pri kontrole jeho hraníc a tiež v boji proti cezhraničnej trestnej činnosti.
Zodpovednosť ostáva na Albáncoch
Albánsko je stále zodpovedné za ochranu svojich hraníc, ale európska pohraničná a pobrežná stráž mu môže poskytnúť technickú a operačnú podporu aj pomoc.
Tímy z EÚ budú podporovať príslušníkov albánskej pohraničnej stráže pri vykonávaní kontrol na hraničných priechodoch a zabrániť neoprávneným vstupom. Všetky operácie a nasadzovanie jednotiek na albánskej hranici s Gréckom sa budú uskutočňovať s plným súhlasom albánskych aj gréckych orgánov.
Na začiatku operácie agentúra nasadí 50 príslušníkov, 16 hliadkovacích vozidiel a jednu dodávku s termovíziou, pričom budú nasadení účastníci z 12 členských štátov EÚ – Česko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko.