Frustrácia v Ríme

 

Krátka správa

Účastníci konferencie sa nevedeli zhodnúť na tom, ako by malo prímerie vyzerať. Hlavným posolstvom bola potreba ukončiť násilie. Libanonská vláda by mala nasadiť vojenskú silu s cieľom odzbrojiť Hizballáh. Zároveň sa predstavitelia medzinárodného spoločenstva vyjadrili za zaangažovanie OSN na juhu krajiny. Mandát OSN v konflikte bude predmetom diskusií v nasledujúcich dňoch.

Nemecký denník Handelsblatt nazval medzinárodné stretnutie „divadlom pre verejnosť” a diskusiu o účasti OSN v konflikte vzhľadom na smrť štyroch mierových pracovníkov tejto organizácie za „frašku”.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, americká ministerka zahraničných vecí Condoleeza Rice a ruský diplomat Sergej Lavrov odišli po skončení rímskej konferencie do Kuala Lumpur, kde budú viesť diskusie o blízkovýchodnej kríze so svojimi ázijskými kolegami.

Špeciálne stretnutie sa kvôli izraelsko-libanonskému konfliktu chystá aj na úrovni ministrov zahraničných vecí EÚ v pondelok 31. júla, kde sa prediskutujú odlišné pozície Francúzska a Veľkej Británie.