Gaza: EÚ pomôže zabrániť pašovaniu zbraní

Pozadie

V júli 2008 sa Izrael a Hamas dohodli na šesťmesačnom prímerí, ktoré bolo opakovane porušované ostreľovaním juhoizraelských osídlení raketami z Pásma Gazy. Izrael reagoval dočasnou blokádou dodávok do Gazy a uzatvorením hraničných prechodov. V novembri a začiatkom decembra Hamas zintenzívnil raketové útoky ešte pred tým, než jednostranne vypovedal prímerie. Minister obrany Ehud Barak dostal od vlády mandát konať.

Izrael spustil pozemnú akciu v Gaze 3. januára v rámci operácie, ktorá začala už 27. decembra. Pri nej sa zameral na infraštruktúru Hamasu v snahe ukončiť raketové útoky na izraelské mestá.

Dostupné informácie hovoria, že operácia si vyžiadala 1300 mŕtvych na palestínskej strane, väčšinou civilistov. Odhaduje sa, že Izrael zabil približne 300 bojovníkov Hamasu a mnoho z tunelov popri hraniciach s Egyptom, cez ktoré pašujú zbrane bolo zničených. Straty na životoch na izraelskej strane sú 10 vojakov a traja civilisti.

Načasovanie vojenskej ofenzívy niektorí považujú za “veľavravné”. Izraelská vojenská operácia začala v posledných dňoch administratívy Georga W. Busha a skončila tesne pred inauguráciou nového amerického prezidenta Baracka Obamu.

Otázky

Lídri Francúzska, Británie, Talianska, Nemecka a predsedajúcej Českej republiky sa v nedeľu (18. januára) zúčastnili na stretnutí v Egypte, práve keď Izrael vyhlásil jednostranné prímerie a Hamas potvrdil týždenný pokoj zbraniam.

Rokovania v Egypte sa konali pod patronátom egyptského prezidenta Husniho Mubaraka a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Zúčastnil sa na nich aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, turecký prezident Abdullah Gül a jordánsky kráľ Abdullah II.

Izrael pozvánku na summit odmietol, v nedeľu večer sa však delegácia českého predsedníctva EÚ stretla so zástupcami Izraela v Jeruzaleme.

V nedeľu o polnoci GMT vyhlásil Izrael jednostranné prímerie a začal sťahovať svoje jednotky z Gazy. Radikálne palestínske hnutie Hamas, ktoré kontroluje Gazu tiež vyhlásilo okamžité prímerie. Palestínski militanti vypálili cez hranicu Gazy po potvrdení prímeria okolo 20 rakiet. Izrael reagoval vzdušným útokom.

„Toto krehké prímerie musí byť, ak má byť udržateľné, nasledované prístupom humanitárnej pomoci, o ktorý sme žiadali, ďalej stiahnutím vojsk, koncom pašovania zbraní, otvorením hraničných prechodov, koncom raketových útokov a dúfajme, že aj začiatkom serióznych rokovaní, ktoré budú viesť ku konečnému urovnaniu“, povedal britský premiér Gordon Brown.

Pozorovatelia majú zabrániť pašovaniu zbraní

Británia uviedla, že použije svoje námorníctvo v Červenom mori a Adenskom zálive, aby zabránila pašovaniu zbraní po mori. Podporila aj iniciatívu zapojiť pozorovateľov EÚ v regióne. Londýn sa tiež zaviazal, že pomôže s výcvikom palestínskych a egyptských bezpečnostných síl. Ponúkol tiež prevoz zranených z Gazy do nemocníc na Západnom brehu a do východného Jeruzalema. To by znamenalo cestu cez Izrael, ktorý väčšina palestínskych detí nikdy nevidela.

„Našou prvou prioritou, humanitárnym imperatívom, je zabezpečiť potraviny a zdravotnú starostlivosť tým, ktorí ju nevyhnutne potrebujú. Izrael musí povoliť plný prístup humanitárnym pracovníkom a nevyhnutnému materiálu. Musíme tiež ukončiť hospodársku izoláciu Gazy otvorením hraničných priechodov, ktoré ho spájajú s vonkajším svetom“, povedal Brown.

Sarkozy dodal, že Francúzsko je ochotné vyslať pozorovateľov, ktorí by zabránili pašovaniu zbraní do Gazy a je pripravené poskytnúť technológiu, ktorá dokáže lokalizovať spomínané tunely. Naznačil tiež možnosť „veľkej konferencie, ktorá by mohla položiť základy pre trvajúci mier“.

Nemecko tiež ponúklo pomoc pri prevencii pašovania zbraní do Pásma Gazy.

„Európa je tu v plnej sile, aby ukázala, že chceme prispieť,“ povedala nemecká kancelárka Angela Merkel. Dodala, že sa tiež spolieha na nového amerického prezidenta, že bude hrať kľúčovú úlohu na Blízkom východe.

Hamas chce znovu zbrojiť

Maskovaný líder Hamasu novinárom v Gaze povedal, že Hamas sa opäť vyzbrojí. Bez ohľadu na akúkoľvek snahu Izraela alebo medzinárodného spoločenstva. „Robte, čo len chcete. Výroba svätých zbraní je našou misiou a my vieme ako získať naše zbrane,“ vyhlásil Abu Ubaida, hovorca ozbrojeného krídla Hamasu na tlačovej konferencii.

Pozície

Izraelský premiér Ehud Olmert poďakoval lídrom EÚ za ich odhodlanie pracovať na mieri na Blízkom východe.  „Ak bude prímerie stabilné, Izrael nemá v pláne zostať v Pásme Gazy“, uistil odchádzajúci premiér.

Taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi opísal operácie, ktoré Izrael viedol v Pásme Gazy ako „potrebné“. „Nie je žiadny demokratický štát na svete, ktorý sa na to [raketové útoky, pozn. red. ] prizeral“, zdôraznil Berlusconi a vyzval všetky slobodné krajiny na svete aby podporili Izrael. Kritizoval Hamas ako teroristickú organizáciu, ktorá používa nevinných občanov ako ľudské štíty.

S agentúrami