Grécki Cyperčania nechcú zmenu

 

Krátka správa

Prezident gréckocyperskej komunity Tassos Papadopoulos nevidí po parlamentných voľbách 21. mája, ktoré potvrdili vedúcu úlohu koalície 72-ročného Papadopoulosa, dôvod pre žiadne „dramatické zmeny“ zahraničnej politiky. Žiadne zmeny netreba očakávať najmä v otázke odporu gréckocyperskej vlády voči plánu OSN na znovuzjednotenie ostrova.

Vo voľbách – prvých odkedy grécki Cyperčania v referende v roku 2004 odmietli mierový plán OSN – získala Papadopoulosova centristická Demokratická strana (DIKO probližne18% hlasov a jej koaličný partner, komunistická Pokroková strana pracujúceho ľudu Cypru (AKEL) 31% hlasov. Do koalície patrí aj socialistická strana EDEK so ziskom 8,9% hlasov. Hlavná opozičná strana, pravicové Demokratické zhromaždenie (DISY) získala podporu takmer 31% obyvateľov.

Vysoké straty zaznamenali najmä tie strany, ktoré podporujú mierový plán OSN a deľbu moci na ostrove.

Nové zloženie gréckocyperského parlamentu by malo byť známe 22. mája 2006. Vládu menuje prezident, ktorého 5-ročné funkčné obdobie vyprší v roku 2008.

Vo voľbách bolo zaregistrovaných približne pol milióna voličov. Účasť na voľbách je na Cypre povinná. V hre bolo 56 kresiel parlamentu, 487 kandidátov z desiatich politických strán, vrátane jednej tureckocyperskej, ktorá sa na voľbách zúčastnila po prvý krát.