Hlavy štátov posunuli vytvorenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže

(zdroj: Rada EÚ)

Predseda Európskej rady Donald Tusk po prvom dni summitu priznal, že Európska únia má stále rezervy v oblasti budovania hotspotov na hraniciach, pri presídľovaní a relokácii utečencov aj v prípade návratovej politiky.

Tusk síce povedal, že sa zrodila zhoda na ochrane Schengenu, no utorňajší návrh Európskej komisie na vytvorenie Európskej pobrežnej a pohraničnej stráže budú členské štáty podrobovať ďalšiemu skúmaniu.

Konečnú podobu spoločnej obrane hraníc má zaistiť nastupujúce holandské predsedníctvo Rady EÚ. Lídri EÚ sa zatiaľ zhodli na systematických kontrolách na hraniciach, ktoré zahŕňa preverovanie osôb v Schengenskom informačnom systéme a v databáze Interpolu.

Problém so suverenitou

Už podľa predsummitových reakcií bolo známe, že medzi zástancami novej agentúry na ochranu hraníc s posilnenými právomocami budú Nemecko, Francúzsko, Bulharsko či Česká republika.

Problematickým bodom je najmä to, že Európska pohraničná stráž by mala v prípade potreby zasahovať aj bez súhlasu členského štátu, ktorý ochranu hraníc nezvláda. Proti tomuto už skôr protestovali Poliaci a Maďari. Prekvapivo skeptickí sú aj Švédi a Dáni. Niektorí diplomati už tento nástroj prekrstili na „klauzulu o invázii“.

Český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý tvrdí, že bol jedným z iniciátorov tejto myšlienky povedal: „Nemôžeme byť rukojemníkmi krajín, ktoré ležia na vonkajšej schengenskej hranici a neplnia si povinnosti alebo z nejakého dôvodu si tieto povinnosti nemôžu plniť. […] Ten kontroverzný bod je až tou poslednou možnosťou, keď všetko ostatné zlyhá.“

Oneskorená reakcia

Slovenský premiér Robert Fico označil za šokujúce, že na tému ochrany hraníc sa summit sústreďuje až teraz. „Je úplne preukázateľné, že niektoré krajiny pri tom absolútne zlyhali,“ povedal Fico pred bruselským rokovaním. Privítal, že sa začala riešiť spoločná ochrana hraníc, no pripomenul, že z jedenástich hotspotov, ktoré majú utečencov zachytávať, fungujú len 2.

Slovensko nebude medzi krajinami, ktoré prijmú ďalších utečencov. V priebehu týždňa to členským krajinám EÚ odporučila Európska komisia. Premiér opätovne podporil princíp dobrovoľnosti. „Ak sa niektoré členské štáty rozhodnú, že sú schopné na princípe dobrovoľnosti zobrať migrantov z Turecka, je to ich suverénne rozhodnutie. Slovensko medzi týmito krajinami nebude,“ povedal Robert Fico.

Posledný tohtoročný summit sa venuje viacerým témam. Kým včerajšok patril migrácii a britským návrhom na reformy únie, dnešok bude patriť hospodárskym otázkam, energetickej únii a terorizmu.

EurActiv.sk/TASR