Holandsko nabáda úniu k zlepšeniu vzťahov s Kubou

Holandský minister zahraničia Frans Timmermans podpísal so svojím kubánskym náprotivkom dohodu o začiatku politických konzultácií. Európska únia pritom limituje návštevy na vysokej úrovni a odmieta rokovania s komunistickými lídrami.

Timmermans počas svojej dvojdňovej návštevy Kuby povedal, že EÚ by mala upraviť svoje vzťahy s karibským ostrovom. Pripomenul, že „Havana bola stáročia styčným bodom medzi Európou a Amerikou a má v tomto smere stále dôležitú úlohu.“

Na rokovaniach s kubánskym ministrom zahraničia Brunom Rodriguezom ocenil kubánske úsilie ukončiť „posledný násilný konflikt v regióne“, čím sa odkazoval na hostenie rokovaní medzi kolumbijskou vládou a miestnymi rebelmi.

Bruno Rodriguez naopak uvítal možnosť organizovať diskusie o otázkach spoločného záujmu. Uviedol, že zmeny, ktoré prebiehajú na ostrove, predstavujú príležitosť pre holandské firmy.

V rámci trhovo orientovaných reforiem pod vedením prezidenta Raúla Castra, ktorý úrad prevzal od svojho brata Fidela v roku 2008, Kuba nedávno otvorila špeciálne ekonomické zóny na čínsky spôsob a pripravuje nový zákon o zahraničných investíciách.

Prvú návštevu holandského ministra zahraničných vecí na Kube od roku 1959 sprevádzala aj delegácia podnikateľov.

Holandsko je presvedčeným zástancom ľudských práv a demokracie a aktívne podporuje aj disidentské organizácie na Kube. Má silné obchodné väzby s ostrovom cez prístav Rotterdam, ktorý slúži ako vstupný bod pre kubánsky nikel a ďalší tovar smerujúci do tretích krajín.

Obchodnú výmenu medzi oboma krajinami, 581 miliónov eur v roku 2012, tvorí takmer výhradne kubánsky export.

V utorok ešte nebolo jasné, či sa Timmermans stretne aj s disidentmi. Pre BBC však povedal, že nemal „úplnú slobodu vo výbere ľudí, ktorých uvidí“.

Európska únia prijala svoju spoločnú pozíciu týkajúcu sa Kuby v roku 1996 na návrh bývalého španielskeho prezidenta Josého Maríu Aznara. Výrazne obmedzuje politické a diplomatické vzťahy medzi Bruselom a Havanou. Podmieňuje vzťahy s Kubou pokrokom na ceste k pluralitnému politickému systému a dodržiavaním ľudských práv. Niektoré štáty únie sa pokúsili pozíciu viackrát zmierniť, no iné, napríklad Veľká Británia, Švédsko či Česká republika, trvajú na jej zachovaní.

Kuba odmietla túto politiku pretože údajne zasahuje do vnútorných záležitostí krajiny.

Holandský minister v pondelok uviedol, že je načase, aby Európa prehodnotila svoj postoj ku Kube. „Myslím, že dialóg je lepší spôsob ako obracanie sa k sebe chrbtom“, dodal Timmermans.

Slovenský premiér Robert Fico sa v minulosti viackrát zúčastnil na výročných recepciách kubánskeho veľvyslanectva pri príležitosti osláv Kubánskej revolúcie.

(Euractiv/Reuters)