ICG: Budúci rok bude pre Turecko hop alebo trop

Zdroj: Flickr: http://www.flickr.com/photos/opendemocracy/876693624/

International Crisis Group, renomovaný think-tank so sídlom v Bruseli, vo svojej aktuálnej správe nazvanej „Turecko a Európa: Rozhodujúci rok pred nami“ identifikuje možné prekážky na ceste Turecka do Európy.

Turecko vstupuje podľa analýzy do kritického roku, v ktorom buď dostane jeho perspektíva členstva podporu, alebo naopak, smrteľnú ranu. Obe strany (EÚ i Turecko) si musia ujasniť koľko môžu vzájomne získať, rýchlo sa pohnúť vpred na všetkých frontoch a prelomiť tak zostupnú špirálu skôr, než jeden alebo druhý ukončí rokovania, ktoré by sa už nemuselo podariť naštartovať, varuje ICG.

Od roku 2004 bolo reformné snaženie vládnucej strany Spravodlivosti a rozvoja, alebo AKP, rozptyľované domácimi politickými problémami. Ak vláda zlyhá pri oživovaní reformného procesu, prístupové rokovania by mohli byť v roku 2009 suspendované, píše ICG. AKP opakovane vyhlásila, že sa vráti na reformnú cestu, ale reálne spravila málo. Nasledovala strata kredibilitu doma i v zahraničí, preto si bude musieť znovu zaslúžiť prívlastok „proreformná“ či dokonca „proeurópska“, konštatuje správa.  

Správa dáva tureckej vláde nasledovné odporúčania:

  • Vrátiť sa k reformám, komplementárnym s EÚ, a to na najvyššej výkonnej úrovni; okamžite schváliť a začať implementovať návrh Národného programu pre prijatie práva EÚ a obnoviť dôveru medzi parlamentnými stranami v oblasti spolupráce s cieľom členstva v EÚ.
  • Udržať plnú podporu prebiehajúcemu kolu rokovaní o riešení otázky Cypru; vyhnúť sa námornej intervencii proti ťažbe ropy vo vodách, na ktoré si robia nároky Grécko či Cyperská republika.
  • Vyjsť v ústrety tureckým Kurdom prijatím plánov hospodárskeho rozvoja oblastí, kde majú Kurdi väčšinu a zabezpečiť širšie kultúrne a jazykové práva.
  • Rozšíriť slobody a práva pre príslušníkov všetkých náboženstiev, najmä vo výbere výuky na školách, prístup do seminárov a definovať status miest konania bohoslužieb
  • Sponzorovať a povzbudzovať inkluzívny proces národnej diskusie, ktorý by mal viesť k prijatiu novej, menej autoritatívnej občianskej ústavy a k reforme politických strán a volebného zákona tak, aby sa zvýšila transparentnosť a miera reprezentácie.

Pre EÚ a vlády členských štátov:

  • Opakovane a často zdôrazňovať, že Turecko sa môže stať riadnym členom EÚ za predpokladu, že splní kritériá; prestať neoficiálne blokovať skríning a otváranie nových kapitol, oboznámiť turecké firmy s požiadavkami, benefitmi a nákladmi držania sa európskeho práva.
  • Viac sa angažovať v rokovaniach o ukončení rozdelenia Cypru, vyslať seniorných zástupcov, aby sa stretli s lídrami oboch komunít na ostrove, zdôrazniť ochotu poskytnúť finančnú podporu pre riešenie; zvážiť odklad ťažby ropy v sporných vodách až do konca rokovaní.
  • Podporiť nové iniciatívy v tureckej zahraničnej politike nemierené na de-eskaláciu krízy na Blízkom východe a na Kaukaze a koordinovať sa s nimi.
  • Tvrdo postihovať financovanie kurdských militantov (Strany kurdských pracujúcich PKK) z Európy a zaistiť, že žiadosti o zatknutie a vydanie podozrivých z teroristických útokov v Turecku sú férovo vybavené.
  • Povzbudiť Turecko uistením, že viac slobody vierovyznania neslúži len nemoslimským menšinám ale tiež zahŕňa záväzok voči právam moslimov, vrátane vyznaní, ktoré nepatria do stredného prúdu ako sú napríklad aleviti (predstavitelia šítskej vetvy islamu, žijúci na juhu Turecka a v Sýrii, tvoria asi 20% obyvateľstva Turecka a veľa z nich odilšlo z Turecka do Európy)