Inštitúcie EÚ sa ocitli pod paľbou hackerov

foto: sídlo Komisie v Bruseli, zdroj: flickr, autor: TPCOM

Európsku integráciu ohrozuje útok za útokom. V čase skutočných vojenských operácií v Líbyi, do ktorých sa zapojili viaceré európske krajiny sa útokom hackerov museli ubrániť aj inštitúcie v Bruseli.

Európska komisia a európska diplomatická služba (EEAS), ktorej centrála v Bruseli denne komunikuje so 137 diplomatickými delegáciami po celom svete, boli dokonca nútené dočasne zablokovať prístup k emailovým účtom a zavrieť internú sieť. Zamestnanci si dnes ráno po rpíchode do práce museli zmeniť prístupové heslá.

Problémy hlásil aj Európsky parlament – poslanci i zamestnanci boli upozornený na šírenie nebezpečného mailu.

„Terčom počítačových útokov sa stávame pravidelne, ale tento bol skutočne veľký,“ potvrdil novinárom zdroj z blízkosti inštitúcií.

Médiá okamžite začali špekulovať o tom, kto by mohol stáť za rozsiahlymi kyberútokmi. Na zozname hlavných podozrivých sa okamžite zaradil režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý v týchto dňoch čelí bombardovaniu Západu kvôli ochrane civilistov, a tiež Peking.

Čínski hackeri totiž figurovali medzi hlavnými podozrivými aj koncom minulého roku, keď sa neznámi útočníci zamerali na počítače francúzskeho ministerstva financií. Ukázalo sa, že mali pravdepodobne zálusk na materiály spojené s vrcholným summitom G20, ktorý sa uskutočnil vo februári v Paríži.

Hovorca Európskej komisie ale podobné špekulácie odmietol komentovať. Nechcel sa vyjadriť ani možnému prepojeniu medzi neoprávneným vniknutím do informačných systémov EÚ a zasadnutím Európskej rady, ktoré sa začne dnes večer.

Vedúci predstavitelia štátov a vlád členských krajín sa budú venovať najmä ekonomickým otázkam. Situácii nepomohla ani včerajšia rezignácia portugalského premiéra, ku ktorému došlo po neschválení balíka úsporných opatrení v národnom parlamente.

Ďalšou dôležitou témou bude postoj jednotlivých krajín a Únie k novému vývoju v Líbyi, ktorý po poslednom stretnutí, ani nie pred dvoma týždňami, nabral na obrátkach.

Včerajší veľký kyberútok na počítačové systémy je tento rok už druhý v poradí. Koncom januára musela Komisia kvôli virtuálnym krádežiam emisných povoleniek v registroch niektorých členských krajín pozastaviť transakcie v systéme obchodovania s emisiami (ETS).

EÚ a NATO uvažujú o spoločnom postupe v ochrane telekomunikačných sietí už dlhšiu dobu, najmä od útoku na estónsku strategickú infraštruktúru v máji 2007.

V marci 2009 Komisia predložila oznámenie zamerané na „ochranu Európy pre rozsiahlymi kybernetickými útokmi.