Iracké rodiny pricestovali na Slovensko

Utečenci na letisku v Košiciach, (zdroj: TASR)

25 kresťanských rodín z irackého Arbílu včera pricestovalo na Slovensko v rámci nášho dobrovoľného príspevku k riešeniu utečeneckej krízy. „Ide momentálne o jedinú skupinu, ktorá prichádza na Slovensko, ďalšie skupiny sú rozpracované do Poľska a do Českej republiky. Momentálne je to naša jediná kapacita, ktorú vieme poskytnúť na to, aby integrácia týchto ľudí bola úspešná,“ povedal pre TASR hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Utečenci budú prvé 3 týždne svojho pobytu na Slovensku v karanténe, následne však získajú voľný pohyb.

Posledných 15 mesiacov prežili žiadatelia o azyl v kláštore, kde sa s prispením občianskeho združenia Pokoj a dobro učili slovenčinu. Ich učenie bude intenzívne aj v Humennom. „Potrebujeme týchto ľudí v prvom rade naučiť slovenčinu, pretože to bude základ k tomu, aby sa vedeli dobre integrovať do našej spoločnosti,“ uviedol Netík.

S integráciou Iračanov bude ministerstvu pomáhať cirkev, občianske združenia a rôzni dobrovoľníci, ktorí im neskôr pomôžu aj s hľadaním práce.

V Kanade vítal utečencov premiér

V rovnaký deň, ako sa utečenci z Iraku dostali na Slovensko, do Kanady pricestovalo 163 utečencov zo Sýrie. Na letisku ich osobne vítal premiér Justin Trudeau.

Nová kanadská vláda sa zaviazala do februára prijať 25-tisíc utečencov. Minister pre integráciu John McCallum včera vyhlásil: „Toto je skvelý okamih pre Kanadu. Ukazuje, akí skutočne sme.“

Podporu prijímaniu utečencov vyjadrilo všetkých 10 provincií. Utečenci sa tentoraz do Kanady dostali vojenským špeciálom, novembrové transporty 900 ľudí realizovali Kanaďania komerčnými linkami.

V Spojených štátoch amerických sa minulý týždeň Texas ako prvý štát postavil proti prijímaniu utečencov, keď sa pokúsil zastaviť presídlenie 9 utečencov do Houstonu. Federálny súd zamietol súdne podanie texaských republikánov, pretože sa im nepodarilo dokázať, že teroristi utečenecký program niekedy v minulosti infiltrovali.

EurActiv.sk/TASR