Irán konečne odpovedal na balíček stimulov

 

Krátka správa

Každý členský štát EÚ má možnosť zákazať, alebo aspoň obmedziť predaj potravín obsahujúcich isté umelé súčasti. Lotyšsko sa tejto možnosti chopilo a začalo boj za zdravie na svojich školách. Od 1. novembra vstúpi do platonosti vládny zákaz na predaj potravín a nápojov považovaných za škodlivé. Zákaz sa vzťahuje na všetky výrobky obsahujúce umelé farbivá, sladidlá a kofeín.

Ani Švédsko pravdepodobne nevyšle vojenskú jednotku do Libanonu, aby sa tam podieľala na strážení mieru. Zatiaľ ponúklo len humanitárnu pomoc s cieľom obnovy vojnou zničeného Libanonu. Švédsky minister zahraničných vecí zároveň ocenil ochotu Talianska viesť jednotku pod patronátom OSN.

V Británii sa začali súdne procesy s 11 obvinenými z pripravovaných teroristických útokov na lietadlá smerujúce do USA. Všetci obvinení vyznávajú islam, ale zároveň sú britskými občanmi. Na základe protiteroristického zákona, ktorý v krajine novelizovali po útokoch na londýnske metro v júli minulého roku, je väčšina zadržaných obvinená zo sprisahania s cieľom zabiť a z prípravy teroristického útoku.