Irán má vo vesmíre svoj prvý satelit

Irán sa stal hlavnou témou stretnutia americkej ministerky zahraničia Hillary Clintonovej a šéfov britskej a nemeckej diplomacie, Davida Milibanda a Frank-Walter Steinmeiera. Všetci traja sa stretli včera (3.2.) vo Washingtone. Schôdzka sa uskutočnila niekoľko hodín po tom, čo iránska štátna televízia odvysielala zábery, ako iránsky satelit Omid (v preklade Nádej) letí do vesmíru. Jeho vyslanie na obežnú dráhu bolo naplánované na 30. výročie islamskej revolúcie (1979).

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád označil vystrelenie iránskeho satelitu za historickú udalosť. Doplnil, že poslaním vesmírneho zariadenia bude „šíriť monoteizmus, mier a spravodlivosť“. Iránska televízia doplnila, že raketovú technológiu, ktorá vynesenie satelitu umožnila, bude krajina využívať len na mierové účely.

Krok Iránu znepokojil západné krajiny a naplnil ich obavy z jadrových ambícií Teheránu. Súčasne spochybnil zámer amerického prezidenta Baracka Obamu upustiť od výstavby protiraketového štítu v Európe. Protiraketový dáždnik na území európskych spojencov presadzoval jeho predchodca George W. Bush.

„Satelitná technológia, ktorú uviedli do prevádzky, nie je pravdepodobne sofistikovaná, ale pre Iránčanov je to [skôr] symbolický krok vpred,“ povedal pre Reuters pod podmienkou anonymity zdroj z prostredia americkej národnej bezpečnosti. Doplnil, že zámer Iránu a skutočné použitie satelitu zatiaľ nie sú známe a USA musia tiež najskôr viac preskúmať satelit po technickej a technologickej stránke. Na otázku agentúry Reuters, či bude mať satelit strategický alebo taktický vplyv na región, americký zdroj odpovedal, že „tento štart satelitu sa nezdá byť prvkom, ktorý otočí hru“. Na záver doplnil, že teleso sa pohybuje na orbite, ktorá je relatívne blízko k Zemi. Satelity, ktoré obiehajú v takýchto výškach pôsobia nad Zemou len kratší čas a je možné, že aj ten iránsky „sa môže zaraďovať do tejto kategórie“.