Iránu sa nepáči, že disidenti dostali Sacharovovu cenu

zdroj wikimedia commons

Irán kritizuje Úniu kvôli tomu, že udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia dvom iránskym aktivistom.

Európsky parlament rozhodol v októbri o udelení ceny pre Nasrín Sutúde a Džafara Panahího za ich odvahu v boji za základné práva a slobody.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Ramin Mehmanparast to označil za politický ťah.

Pre štátnu televíziu povedal, že EÚ uplatňuje k ľudským právam selektívny prístup. Ako príklad uviedol nečinnosť pri útoku Izraela proti Palestíne.

Nasrín Sutúde je iránskou právničkou a obhajkyňou ľudských práv. Zastupovala napríklad uväznených opozičných aktivistov po sporných prezidentských voľbách v júni 2009.

V septembri 2010 bola obvinená zo šírenia propagandy a sprisahania s cieľom poškodiť bezpečnosť štátu. V súčasnosti si odpykáva šesťročný trest väzenia v samoväzbe.

Režisér, scenárista a strihač Džafar Panahí sa snaží vo svojich filmoch zobraziť bezprávie a humanistický pohľad na život v Iráne.

Hlavnou témou jeho filmovej tvorby je zobrazenie ťažkých a chudobných podmienok žien a detí. Jeho film Biely Balónik bol ocenený na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes cenou Zlatá kamera.

V roku 2010 bol zatknutý a odsúdený na 6 rokov domáceho väzenia, 20 ročný zákaz režírovania, prípadne opustenie Iránu.

Len tento mesiac ukončil svoju 50 dňovú protestnú hladovku, ktorú začal držať po tom, ako jeho dcére zakázali cestovať do zahraničia.