Islamský štát zostáva podľa Únie hrozbou aj po zabití Baghdádího

Rezidencia Abu Bakra al-Baghdádího v Sýrii, kde v ostatných mesiacoch pôsobil. [EPA/Maxar]

Európska únia v pondelok (28. októbra) varovala, že teroristická organizácia Islamský štát predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu aj po nedeľňajšom (27. októbra) zabití vodcu tejto extrémistickej skupiny, abú Bakra Baghdádího.

Islamský štát „aj naďalej zostáva veľkou hrozbou. Musíme byť naďalej mimoriadne opatrní, aby sme zmiernili riziká s ním spojené,” uviedla hovorkyňa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci Maja Kocijančič.

Zabitie Baghdádího v tejto súvislosti označila za vážny úder pre IS, ale zároveň len za ďalší krok na ceste k porážke terorizmu, inšpirovaného touto organizáciou.

Pre dosiahnutie tohto cieľa je podľa nej potrebné pokračujúce odhodlanie a medzinárodná spolupráca.

Kocijančičová upozornila aj na potrebu stabilizácie Sýrie a Iraku, ktorých rozsiahle oblasti ešte pred niekoľkými rokmi patrili medzi bašty IS a jeho samozvaného kalifátu.

Návraty bojovníkov ISIS: Európske krajiny riešia najnovšiu výzvu, jednotný postup Únie neexistuje

Návraty osôb, ktoré vycestovali do Iraku a Sýrie, aby sa stali členmi teroristickej organizácie, riešia Briti, Nemci, Francúzi, ale aj Rakúšania. Názory na to, kde a ako Európanov súdiť, rozdeľujú nielen národné politické scény, ale aj Bruselom a Washington.

Podľa generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga ide o „dôležitý krok v našej snahe bojovať proti medzinárodnému terorizmu.

„NATO ostáva odhodlané bojovať proti nášmu spoločnému nepriateľovi. ISIS,“ uviedol na sociálnej sieti.

 

Americká operácia

Abú Bakr Baghdádí zahynul počas nedeľňajšej operácie amerických síl na severozápade Sýrie.

Podľa prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa sa Baghdádí odpálil za pomoci samovražednej vesty počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti.

Zadržanie Baghdádího bola jedna z priorít šéfa Bieleho domu v regióne. Informácie o jeho pohybe mali zbierať aj kurdské vojenské sily, ktoré americká vláda počas bojov proti Islamskému štátu podporovala, no ktoré začiatkom októbra nechala napospas tureckej operácii Prameň mieru. Kurdi vo vojne prišli o vyše 12 tisíc bojovníkov, zatiaľ čo americké jednotky o ôsmich vojakov.

Neutralizácia nepriateľa alebo demografické inžinierstvo? Po čo idú Turci do Sýrie?

Ozbrojená operácia nikdy nevyriešila komplexný a historicky zakorenený konflikt. Turecký zásah v Sýrii je ale treba vidieť aj v kontexte domácej politiky a pokračujúcej finančnej krízy. Väčšina Turkov totiž ešte stále počúva na protikurdský naratív.

Operácia, pri ktorej zabili Baghdádího, sa odohrala pri dedine Báríšá v sýrskej provincii Idlib.

Jeho nástupcom na čele IS sa stal bývalý vojak z Iraku Abdalláh Kardáš, známy ako hádží Abdalláh Afarí. Bývalý veliteľ v armáde Saddáma Husseina, známy ako Profesor, bol doteraz v samozvanom kalifáte hlavným tvorcom legislatívy a politiky.

Preskupovanie síl

Aj po odstavení Baghdádího ostávajú teroristi v Iraku a Sýrii veľkou hrozbou. Najmä v súvislosti s tureckou ofenzívou na severe Sýrie sa môže situácia medzi jednotlivými záujmovými, etnickými a náboženskými skupinami pri rekonfigurácii síl meniť.

Kurdské jednotky, ktoré na severe Sýrie strážia tisíce zadržiavaných bojovníkov ISIS, ale aj ich žien a detí, museli preskupiť sily a vrátiť sa do oblastí na hraniciach, aby čelili tureckým jednotkám. Odhaduje sa, že na území je v súčasnosti takmer 20 tisíc bojovníkov a 50 tisíc ich žien a detí.

Trump: Ak si Európania svojich bojovníkov za Islamský štát neprevezmú, pustíme ich

Americký prezident Donald Trump vyzval európske štáty, aby si prevzali svojich občanov, ktorí bojovali v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát. Tí sú momentálne zadržiavaní v Kurdmi ovládaných oblastiach na severe Sýrie.

Stovkám osôb sa už podarilo ujsť a analytici sa obávajú, že počty sa môžu ešte zvyšovať. EÚ navyše nepredstavila partnerom v regióne plán na to, ako chce stovky vlastných občanov, ktoré sa počas vojny pridali na stranu teroristov, z regiónu dopraviť domov.