Izrael hnevá označovanie výrobkov z okupovaných území

(zdroj: Raffaele Esposito/Flickr)

Izraelský vyslanec pri EÚ David Walzer včera varoval, že plánovaný krok Európskej únie označovať produkty pochádzajúce od izraelských farmárov a výrobcov z okupovaných palestínskych území odlišne než tie, ktoré pochádzajú zo zvyšnej časti Izraela, so sebou prinesie následky.

Európska komisia pre svoj zámer nestanovila konkrétny dátum. Izraelskí predstavitelia ale veria, že by sa tak mohlo stať už dnes. V posledných dňoch preto zintenzívnili svoje aktivity na zvrátenie rozhodnutia. Podporili ich v tom aj americkí senátori, ktorí v liste od označovania odrádzajú šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú.

„Je to diskriminačná politika,“ povedal v utorok minister pre energetiku Yuval Steinitz. „Všetci si pamätáme, kedy sa v Európe naposledy označovali židovské výrobky,“ uviedol Steinitz v narážke na nacistické Nemecko.

Žiadna diskriminácia

„Jedná sa o údaj o pôvode, nie o výstražnú etiketu,“ reagoval včera pre Reuters vyslanec EÚ v Izraeli Lars Faaborg-Andersen.

Niektoré krajiny únie už k podobnému označeniu pristúpili. Doteraz sa týkalo najmä ovocia a zeleniny zo Západného brehu. Ak sa presadí návrh Komisie, označovanie sa rozšíri do všetkých členských štátov.

Ekonomický význam bude minimálny. Izraelské ministerstvo hospodárstva dopad odhadlo na 50 miliónov dolárov ročne, pričom celkový export zo Svätej zeme do EÚ predstavuje 30 miliárd dolárov.

Faaborg-Andersen odmietol akékoľvek úvahy o bojkote s tým, že únia spotrebiteľom neradí, ako sa zachovať.

Niektoré médiá začali špekulovať o tom, že Izrael ako odvetu vylúči Európsku úniu z mierového procesu na Blízkom východe. EÚ sa pritom snaží etablovať ako motor mierových rokovaní. Od nástupu podpredsedníčky Komisie Mogheriniovej sa viac zasadzuje o dvojštátne riešenie konfliktu a dodržiavanie hraníc z roku 1967.

EurActiv.sk/TASR