Izrael odmietol belgickému ministrovi vstup do Gazy

Pre Belgium Radio on Sunday Charles Michel potvrdil, že túto tému navrhne počas stretnutia predstaviteľov EÚ a bude žiadať, aby Izrael dodržiaval svoje medzinárodné záväzky.

Belgicko je jednou z krajín, ktoré prispelo agentúram OSN pôsobiacim v Gaze na vybudovanie škôl v oblasti a teraz chceli podľa Michela skontrolovať stav, v akom sa nachádzajú.

„Nie je normálne, že zamietnu vstup do Gazy ministrovi krajiny, ktorá sponzoruje tamojšie projekty,“ uvádza Michel v prehlásení.

Izrael sa bráni tým, že podobný krok by podporil hnutie Hamas a napomohol by k legitimizácii ich vlády.

„Povoľujeme vstup humanitárnej pomoci do Gazy, vrátane zásielok jedla a liekov, no nedovolíme politické návštevy, ktoré by len podporili Hamas,“ cituje slová  tajomníka izraelského ministra zahraničných vecí Dannyho Ajalona nemecký časopis Deutsche Welle.  

Červenú pre vstup do Gazy dostali aj ministri zahraničných vecí Turecka a Francúzska, ktorí Michela sprevádzali.

Vstúpiť do pásma Gazy sa však dá aj z egyptskej strany, pripomína Deutsche Welle.

V decembri 2009 informoval izraelský denník Jerusalem Post o tom, že vláda tamojšieho premiéra Benjamina Netanjahu sa dohodla, že nepovolí vstup významných politických činiteľov iných štátov do pásma Gazy.

Je verejným tajomstvom, že Európska únia napriek svojmu oficiálnemu stanovisku spolupracuje s hnutím Hamas, uvádza EU Observer. Egyptský prezident Hosni Mubarak zároveň priznal, že Nemecko s hnutím rokuje o oslobodení izraelského vojaka Gilada Shalita. Jeho prepustenie je jednou z podmienok Izraelu na povolenie vstupu vysokých predstaviteľov štátov do pásma Gazy.

V rovnakom čase zhromažďuje Izrael dôkazy, ktoré majú poslúžiť na vyvrátenie správy OSN, ktorá krajinu obviňuje z vojnových zločinov v Gaze. Izraelskí predstavitelia sa dokonca vyjadrili, že nálezy OSN boli nespravodlivé a rozdúchali celosvetovú vlnu antisemitizmu, cituje Washington Post.

Izrael zároveň generálneho tajomníka OSN Ban Ki-muna ubezpečil, že organizácii poskytne viac ako 10 miliónov dolárov ako kompenzácie škôd, ktoré OSN vznikli počas operácie Izraelu v Gaze, uvádza izraelský denník Haaretz.