Izrael vyzval EÚ k opatrnosti pri podpore palestínskej dohody

foto: protest Palestínčanov proti budovaniu osád, zdroj: TASR

Avigdor Liberman kontaktoval Ashtonovú, aby sa uistil, že Európa dohliadne na splnenie požiadaviek kvartetu pre Stredný východ, ktorý tvoria EÚ, OSN, USA a Rusko, píše sa v stanovisku izraelského ministerstva zahraničia.

Kvartet nariadil Hamasu aby odstránil zo svojej charty klauzulu, ktorá požaduje zničenie Izraelu, uznal právo Izraela na existenciu, ukončil všetky teroristické aktivity proti Izraelu a rešpektoval všetky zmluvy podpísané medzi Izraelom a Palestínou.

Minulý týždeň oznámili dve hlavné palestínske politické frakcie, že sa 27. apríla dohodli na vytvorení dočasnej vlády a vyhlásení parlamentných volieb. Tento posun nastal po štyri roky trvajúcom vzájomnom konflikte keď Hamas spravoval pásmo Gazy a Palestínska samospráva vedená Fatahom kontrolovala Západný breh.

Palestínska veľvyslankyňa pri EÚ Leila Shahid minulý týždeň vyzvala Brusel, aby podporil novú „technokratickú“ Palestínsku samosprávu, s tým, že ide o krok k jednote a uzmiereniu.

V rozhovore pre EurActivu uviedla, že lídri skupín podpíšu dohodu budúci týždeň, vytvoria dočasnú správy, ktorá bude rešpektovať všetky podpísané dohody a budú pokračovať v nenásilnom smerovaní súčasnej Palestínskej samosprávy.

Ak EÚ podporí dohodu o jednote medzi Hamasom a fatahom predtým ako budú splnené predchádzajúce podmienky, vyšle to podľa Libermana Palestínčanom odkaz, že teror je funkčný prostriedok pre dosiahnutie ich cieľov, čím sa znížia šance vyjednať dohodu medzi Izraelom a Palestínou.

Ashtonovú taktiež varoval, že sa tým zvýši možnosť, že to čo sa udialo v Gaze v roku 2005, keď Hamas získal kontrolu nad teritóriami, ktoré Izrael evakuoval, sa môže zopakovať v Judei či Samarii.

Medzitým sa v reakcii na očakávaný podpis dohody medzi frakciami Izrael rozhodol dočasne pozastaviť transfer miliónov dolárov z daňových výnosov Palestínskej samospráve. Podľa samosprávy tak nebude možné vyplatiť mzdy 170.000 verejným zamestnancom.

V piatok (29.4.) izraelský minister zahraničia kontaktoval aj medzinárodné spoločenstvo, aby neuznalo novú palestínsku vládu zmierenia.

„Medzinárodné spoločenstvo nesmie legitimizovať vládu, ktorou tvárou je tvár [palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása] a ktorej zbrane sú zbraňami Hamasu, ktorá odpaľuje riadené strely na občanov a škvrní nevinných krvou,“ povedal v Nikózii počas návštevy cyperského prezidenta.

18. februára spustili Británia, Francúzsko a Nemecko iniciatívu pre začiatok rokovaní o návrhu rezolúcie týkajúcej sa palestínsko-izraelského konfliktu – vrátane vytýčenia hraníc a bezpečnostných opatrení – ktorá by prostredníctvom dialógu viedla k vytvoreniu palestínskeho štátu.

EÚ a OSN tak mali prevziať efektívnu zodpovednosť nad novým kolom rokovaním. To však USA odmietlo a aprílové stretnutie kvartetu sa odsunulo na neskorší termín.