Izraelské osady ohrozujú vzťahy s úniou

Izraelská osada v palestínskom Hebrone (zdroj: Jordan Klein/Flickr)

„Je to ďalší veľmi škodlivý krok, ktorý podkopáva plán na dvojštátne riešenie a spochybňuje izraelské odhodlanie k mierovému urovnaniu sporov s Palestínčanmi,“ píše sa vo včerajšom vyhlásení Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ/EEAS).

Únia na Blízkom východe dlhodobo odmieta akékoľvek zmeny izraelsko-palestínskej hranice po roku 1967, bez toho aby sa na ich dohodli obe strany. Týka sa to aj situácie v samotnom Jeruzaleme. EÚ ďalej zopakovala, že mierové rokovaniu sú podmienené práve zastavením šírenia židovských obydlí.

Izrael sa z Gazy stiahol v roku 2005, ale výstavba na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme pokračovala. Najnovší plán postaviť 2610 domov na palestínskom území kritizovalo Francúzsko, Nemecko aj najväčší izraelský partner USA.

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psaki uviedla, že izraelské kroky sú v rozpore s cieľmi, ktoré krajina deklarovala. Tento prístup ich údajne odcudzí aj s najbližšími spojencami.

Niektorí odborníci pripomínajú, že na Západnom brehu stále žije okolo 300 tisíc Izraelčanov a tempo výstavby nových domov klesá. Rozširovanie osád je však aj zásadnou vnútropolitickou témou.

Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua spolupracuje s „osadníckou lobby“  kvôli boju o pravicového voliča.

V prípadoch, kedy sa na palestínskom území nestavia získavajú väčšiu podporu nacionalisti a náboženskí radikáli.