Jeruzalem má byť hlavným mestom dvoch štátov, tvrdia ministri EÚ

Ministri zahraničných vecí v záveroch Rady pozmenili text pripravený Švédskym predsedníctvom, ktorý hovoril o Jeruzaleme ako hlavnom meste nezávislého palestínskeho štátu. Namiesto toho konštatujú: „Ak má nastať skutočný mierový proces, je potrebné nájsť cestu prostredníctvom rokovaní o vyriešení statusu Jeruzalemu, ako budúceho hlavného mesta dvoch štátov.“

Ministri údajne ustúpili tlaku Izraela, ktorý považoval pôvodný návrh Švédskeho predsedníctva za „extrémny“. Napriek tomu vyhlásenie opakuje európsku pozíciu, že EÚ „neuzná žiadne zmeny hraníc spred roka 1967, vrátane pokiaľ ide o Jeruzalem, okrem tých, na ktorých sa dohodnú obe strany.“

Palestínsky premiér Salam Fayyad vyhlásenie privítal. „Myslím si, že je to dobrý deň pre medzinárodné právo, pre medzinárodnú legitimitu, pre spravodlivosť a pre našich vlastných ľudí, ktorý môžu začať dúfať v budúcnosť“, povedal agentúre Reuters v Ramalláhu na Západnom Brehu.

Vyslovil nádej, že „táto cesta nás zavedie k slobode, v ktorej budeme môcť žiť dôstojne ako iné národy sveta v krajine na našich vlastných teritóriách okupovaných v roku 1967, vrátane Východného Jeruzalemu“.

Prevážil rozum

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí privítalo, že ministri nepodporili „extrémny dokument prezentovaný na začiatku Švédskym predsedníctvom EÚ“.

„Môžeme len privítať fakt, že na konci procesu prevládol hlas štátov EÚ, ktoré sú zodpovedné a rozumné“, dodáva izraelské ministerstvo.

Nemecko je tiež radi, že sa zmiernil pôvodný text vyhlásenia. Ten definoval „Štát Palestína, skladajúca sa zo Západného brehu, vrátane Východného Jeruzalemu, a Gazy.“

„Nemôžeme nanucovať výsledok rokovaní tým, že presne označíme,  aké bude budúce teritórium palestínskeho štátu. Za Nemecko sme povedali, že to nie je možné. Je to v zhode s mimoriadnym vzťahom, ktorý má Nemecko s Izraelom“, povedal minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

Podľa Izraela však Únia ignoruje fakt, ktorý Tel Aviv označuje za hlavnú prekážku mierovej dohody – odmietanie Palestínčanov vrátiť sa za rokovací stôl.

Ústretové kroky

Vyhlásenie Rady ministrov privítalo, že Izrael čiastočne a dočasne zmrazil výstavbu nových sídlisk na palestínskych územiach. Považuje to za krok správnym smerom a posilnenie nádeje, že sa opäť začnú rokovania zabrzdené v roku 2008.

Privítalo tiež, že Izrael zmiernil obmedzenia pohybu Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu, keď z niektorých ciest odstránil betónové zátarasy a vojenské hliadky.