Južný plynovodný koridor za 45 miliárd eur dostal zelenú

Výstavba najväčšieho plynovodného projektu na svete sa môže začať. Uviedol to podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič po skončení prvého zasadnutia Poradného výboru pre Južný koridor na prepravu plynu v Baku.

Sústava plynovodov Južného koridoru s dĺžkou 3500 km bude prepravovať zmenný plyn z azerbajdžanského ložiska Shah Deniz, ktorého oficiálne zásoby plynu sú na úrovni 1,2 bilióna kubických metrov a 240 miliónov ton plynových kondenzátov.

Projekt za 45 miliárd eur má tri hlavné časti a to už existujúce potrubie Baku-Tbilisi-Erzurum,  nový Transanatolský plynovod (TANAP), ktorý prechádza územím Turecka a Transjadranský plynovod (TAP), ktorý zahŕňa Grécko, Albánsko a Taliansko.  

„Technologicky bude plynovod schopný dodať až 10 miliárd kubických metrov plynu ročne, ale toto číslo môže byť navýšené až na 20 miliárd. Shah Deniz má veľký potenciál,“ ozrejmil novinárom Šefčovič s tým, že celá infraštruktúra by mohla byť v prevádzke už do roku 2019-2020.  

Podporu na ustanovujúcom zasadnutí Poradného výboru vyjadrili aj zástupcovia Európskej investičnej banky, Svetovej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ktorá mala začiatkom roka schváliť pôžičku pre rozvoj druhej fázy azerbajdžanského náleziska.

Energetická bezpečnosť

Južný koridor je podľa slovenského podpredsedu Komisie jediným projektom, ktorý „môže priniesť nový plyn novou trasou do Európy, čo je kľúčové pre zaistenie energetickej bezpečnosti EÚ." V budúcnosti by sa plynovodná sústava mohla napojiť aj na náleziská v Turkmenistane, Iraku, či Iráne.

Turecká delegácia na čele s ministrom pre energetiku a prírodné zdroje Tanerom Yildizom na zasadnutí vyhlásila dokončenie Južného koridoru za prioritu. „Máme rozbehnuté aj iné projekty, ale Transanatolský plynovod a Shah Deniz sú dva dôležité projekty, ktoré pripravujeme v spolupráci s našim bratom, Azerbajdžanom,“ vyhlásil minister pre turecký denník Daily Sabah.

Turecká vláda zároveň vedie rokovania s ruským Gazpromom o možnej trase nového plynovodu Turecký prúd, ktorý má nahradiť zrušený projekt Južný prúd.  

Mimovládky sú skeptické

Asociácia mimovládnych organizácií CEE Bankwatch Network sa však domnieva, že tento plynárenský „megaprojekt“ je pre EÚ zbytočný, pretože potreba plynu v EÚ neustále klesá a väčšina už existujúcej infraštruktúry sa nevyužíva naplno. Európska Cestovná mapa pre energetiku do roku 2050 navyše naznačuje, že v rámci dekarbonizácie, EÚ v najbližších dekádach výrazne zníži svoju závislosť na fosílnych palivách.

Bankwatch Network sa taktiež domnievajú, že EÚ prostredníctvom Južného koridoru nezníži svoju závislosť na ruskom plyne, pretože z projektu profituje aj ruská energetická spoločnosť Lukoil.

Azerbajdžanské nálezisko Shah Deniz totiž prevádzkuje medzinárodné konzorcium, ktorého súčasťou je britská firma BP s 28,8 percentným podielom, iránska spoločnosť NIOC, ktorá má 10 percentný podiel, a malajzijský Petronas s 15,5 percentami. Súčasťou konzorcia je aj ruský Lukoil, ktorý vlastní 10 percentný podiel.

Zdroj: Shah Deniz regionálna mapa BP