Keňa: Rozvojová pomoc EÚ vyvoláva pochybnosti

Krátka správa

EP žiada zmraziť celú finančnú pomoc keňskej vláde, kým sa nenájde politické riešenie súčasnej povolebne krízy, uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré prijal EP minulý týždeň. Komisia však okamžité zastavenie pomoci vylučuje a tvrdí, že taký krok by poškodil tamojšie obyvateľstvo.

Otázky v Parlamente vyvolalo hlavne vyplatenie rozpočtovej pomoci z Európskeho rozvojového fondu, ktorú bezprostredne po netransparentných voľbách vyplatil vláde Kibakiho. EP sa domieva, že takéto vyplatenie európskych peňazí by sa mohlo vnímať ako „politicky tendenčné“. Peniaze boli určené na program znižovania chudoby v Keni.

Podľa europoslankyne Anny Záborskej (EPP-ED), boli finančné prostriedky už od novembra 2007 na účte zastupiteľstva v Nairobi. V pléne preto položila otázku, prečo sa čakalo s vyplatením peňazí do volieb. V deň kedy boli financie pokázané (28. decembra 2007), boli ešte známe len predbežné výsledky favorizujúce opozičného kandidáta Odinga.

“Ak boli pochybnosti o priebehu volieb, už dopredu mali platiť jasné regule, že do oficiálneho vyhlásenia výsledkov sa finančné prostriedky nebudú poukazovať”, myslí si Záborská.

Kritike za netransparetný prevod bol podrobený komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc Louis Michel. Britská europoslankyňa Glenys Kinnock (PES) sa tiež nechala počuť, že je neakceptovateľné že, 40,9 milióna eur bolo poukázené len deň po voľbách. Podľa Michela ich Komisa poukázala pred tým, než sa objavili prvé pochybnosti o regulérnosti volieb. Okrem toho ich musela poukázať do konca kalendárneho roku.

Záborská vo vystúpení v pléne odmietla rozvojovú pomoc ako prostriedok manipulácie. Pozastavenie financií je podľa jej slov politický nátlak, na ktorý doplatia tí, ktorým je pomoc určená.

V porovnaní s inými africkými krajinami je pomoc, ktorú z prostriedkov EÚ dostáva Keňa, relatívne malá. EÚ je však napriek tomu jedným z hlavných donorov Nairobi. Pre roky 2008 až 2013 plánuje EÚ vynaložiť v Keni 383 miliónov eur.