Klimatické zmeny: Rozvojové ekonomiky zvyšujú tlak na bohaté krajiny

Ministri životného prostredia a vyslanci Brazílie, Južnej Afriky, Indie a Číny (takzvané krajiny BASIC) sa stretli v Naí Dillí aby diskutovali o spoločnom postupe v klimatickej politike. Tieto štyri rozvojové ekonomiky majú jedny z najrýchlejšie rastúcich emisií na svete.

Na stretnutí potvrdili, že do 31. januára zverejnia dobrovoľné kroky, ktoré chcú podniknúť v záujme zabrzdenia globálneho otepľovania. Tým splnia záväzok dohodnutý v decembri v Kodani, povedal indický minister životného prostredia.

Blok týchto štyroch ekonomík zohral rozhodujúcu úlohu pri dosiahnutí dohody na decembrových klimatických rokovaniach v Kodani. Víkendové stretnutie malo zvýšiť tlak na bohaté krajiny, aby čo najskôr konkretizovali svoje prísľuby financovania klimatických opatrení.

„Vyslali sme svetu veľmi silný symbol našich zámerov“, vyhlásil na tlačovej konferencii po siedmich hodinách rokovania indický minister životného prostredia Jairam Ramesh.

Skupina diskutovala o založení klimatického fondu, ktorý by mal pomáhať krajinám najzraniteľnejším voči následkom klimatických zmien. Nijak však nekonkretizovali termín ani plánovanú sumu. Napriek tomu by to podľa ministrov mala byť ajpripomienka pre bohaté krajiny, aby ešte v tomto roku poskytli sľúbených 10 miliárd dolárov.

„Keď hovoríme, že posilníme technickú pomoc i financie pre najzraniteľnejšie krajiny, dávame facku bohatým krajinám.“
minister životného prostredia Carlos Minc, Brazília

V Kodani bohaté krajiny sľúbili, že v rokoch 2010-12 poskytnú 30 miliárd dolárov, do roku 2020 to bude spolu 100 miliárd dolárov. Faktom je, že je to stále výrazne menej, než rozvojové krajiny žiadali. Podľa krajín BASIC by uvoľnenie prvých desiatich miliárd už v tomto roku vyslalo pozitívny signál.

„Keď hovoríme, že posilníme technickú pomoc i financie pre najzraniteľnejšie krajiny, dávame facku bohatým krajinám“, povedal brazílsky minister životného prostredia Carlos Minc.

Slabé záväzky

Nezáväzná dohoda dosiahnutá na klimatickom summite v Kodani bola podľa mnohých neúspechom. Nesplnil sa pôvodný cieľ konferencie – prijať záväznú, ambicióznu globálnu klimatickú dohodu.

Čína je najväčším emitentom CO2, India je na štvrtom mieste. Mnohé krajiny obvinili Peking, že v Kodani zabránil prijatiu prísnejších záväzkov, keď odmietol medzinárodné hodnotenie jeho plánov na zníženie emisií.

Čína sľúbila, že do roku 2020 zníži emisie vyprodukované na jednotku hospodárskeho rastu o 40-45% v porovnaní s rokom 2005. India sľúbila 25% zníženie.

Zástupca predsedu vplyvnej čínskej Národnej rozvojovej a reformnej komisie Ťie Ženhua vyhlásil, že svet potrebuje okamžité kroky v boji klimatickým zmenám. Vzhľadom na škandál okolo prehnaných vyhlásení klimatického panelu OSN o rýchlom roztápaní sa ľadovcov v Himalájach však žiadal „otvorený prístup“ ku klimatickej vede.

Príprava na Mexiko

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy žiadal 22. januára pravidelné mesačné ministerské stretnutia krajín Skupiny 28, aby sa lepšie pripravili na ďalšiu medzinárodnú klimatickú konferenciu, ktorá sa bude konať v novembri v Mexiku.

„Francúzsko by chcelo, aby sa od marca konali v New Yorku alebo v Bonne pravidelné mesačné stretnutia Skupiny28 na úrovni ministrov alebo diplomatov, ktoré by predložili návrhy… a potom budeme môcť pricestovať do Cancúnu s efektívne pripravenou agendou“, povedal v novoročnom prejave pre diplomatických zástupcov v Paríži.

„Bolo by múdre sledovať dvojité rokovania: rokovania 192 (krajín), pretože len tie môžu zapojiť celé medzinárodné spoločenstvo, a rokovania G28, ktoré ukázali svoju efektívnosť.“

EurActiv podľa Reuters