Klimatickú dohodu ratifikovali Peking a Washington, predbehli Európsku úniu

parížska dohoda, G20, obama

Čínsky a americký prezident na summite G20. FOTO-TASR/AP (Ng Han Guan)

Európska únia sa pripravuje, rozhodnutia budú čoskoro. Tak okomentoval európsky komisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Cañete správu, že Čína a Spojené štáty ratifikovali Parížsku dohodu o klíme.

Ani jedna veľmoc nebola v minulosti považovaná za lídra v boji s globálnym otepľovaním. Tento imidž si držala Európska únia.

Po sobote 3. septembra však Únii hrozí, že najnovšia klimatická dohoda vstúpi do platnosti bez nej. Peking a Washington ju totiž predbehli a svoje ratifikačné inštrumenty odovzdali skôr.

V predvečer summitu G20

Čínsky prezident Xi Jinping a jeho čínsky kolega Barack Obama odovzdali ratifikačné dokumenty do rúk generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna v predvečer summitu G20.

Ten sa koná v nedeľu a v pondelok vo východočínskou Hangzhou. Okrem klimatických zmien medzi jeho témy patrí aj svetový obchod a súvisiaca nadprodukcia čínskej ocele.

Parížska dohoda vstúpi do platnosti, keď ju ratifikuje aspoň 55 krajín, ktoré vypúšťajú 55 percent svetových emisií. Pred sobotou prebehla ratifikácia podľa think-tanku Climate Analytics v 24 krajinách, ktoré predstavujú len jedno percento emisií.

Čína a Spojené štáty zvýšili počty na 26 krajín a 39 percent emisií.

Americké áno nie je definitívne

Prezident Obama dohodu ratifikoval ako „exekutívnu dohodu“. Voľbu tohto postupu už v máji naznačil na podujatí portálu EurActiv.sk americký diplomat Raffi Balian.

Nemusí to však byť definitívne áno. Postup, ktorý zvolil Obama, je jeden z dvoch možných.

Ten druhý ráta s konzultáciou a súhlasom amerického Senátu. Republikánska strana v Senáte už podľa agentúry Reuters vyhlásila, že pre ratifikáciu Parížskej dohody bude potrebný súhlas hornej komory Kongresu.

Obamovi môže skrížiť plány aj rozhodnutie federálneho súdu, na ktorý sa obrátilo 27 amerických štátov. Nesúhlasia s prezidentovým Clean Power Plan zameraným na zníženie emisií z elektrární.

Obama: Ideme príkladom

V Pekingu ratifikoval Parížsku dohodu parlament, ktorý kontroluje vládnuca komunistická strana.

„Azda to povzbudí ostatné krajiny k podobným snahám,“ citovala prezidenta Xi televízia France 24.

Obama hovoril v sobotu o „líderstve“ a ambícii „ísť príkladom“ ostatným krajinám.

Na základe verejných vyhlásení Climate Analytics predpovedal, že do konca tohto roka dohoda vstúpi do platnosti.

V Únii ratifikovali len Maďarsko a Francúzsko

Vôbec však nie je isté, že ju dovtedy ratifikuje aj Európska únia. Tam musí dohoda prejsť na dvoch úrovniach – národnej a európskej. Proces je na oboch úrovniach naštartovaný.

Komisár Cañete ratifikáciu zo strany Pekingu a Washingtonu privítal a vyzval na pokračovanie procesu v Európe. „Parížska dohoda by ukázala európsku solidaritu a jednotu v zložitých časoch. Využime tento moment,“ napísal na Twitteri.

Spomedzi členov Únie zatiaľ dohodu ratifikovali len Maďarsko a Francúzsko. V niektorých krajinách ako Holandsko musí podľa portálu EurActiv.com dokonca dôjsť k zmene ústavy.

Za svoju prioritu si ratifikáciu vzalo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. V záujme urýchlenia procesu Slovensko avizovalo, že samo chce dohodu spečatiť ešte v tomto roku.