Kľúčový summit Únie a Číny pre pandémiu zrušili

Nemecká kancelárka Angela Merkel a čínsky prezident Xi Jinping. [EFE-EPA/Yoan Valat]

Dlho očakávaný summit sa mal pod nemeckým vedením, ktoré v júli preberie predsedníctvo v EÚ, konať v Lipsku. Berlín veril, že vzťahy s Pekingom by sa vďaka nemu mohli zlepšovať.

Európska únia a Čína sa z dôvodu pandémie nového koronavírusu rozhodli zrušiť plánovaný summit, ktorý sa mal konať v septembri v Nemecku. V stredu (3. júna) o tom informoval hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

V telefonátoch medzi Merkelovou, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom sa lídri zhodli, „že stretnutie sa vzhľadom na celkovú pandemickú situáciu nemôže uskutočniť v plánovanom čase, ale musí sa odložiť,“ oznámil hovorca kancelárky Steffen Seibert.

Summit sa mal konať 14. septembra v Lipsku a mal to byť kľúčový moment vo vzťahoch EÚ s Čínou, ale pandémia koronavírusu medzitým zásadne narušila cestovanie po svete.

Podobné stretnutie, ktoré sa malo uskutočniť koncom marca v Číne, bolo tiež odložené.

Čína zastavila šírenie koronavírusu aj vďaka zberu osobných dát. Môže ísť Únia touto cestou?

Technológia na spracovanie obrovských dát pomocou kamier, sledovaním platieb, či lokalizáciu telefónov prešla v Číne od experimenov k plnému využitiu. Podľa niektorých si to EÚ pre GDPR nemôže dovoliť. Európska legislatíva ale pozná výnimky práve v časoch ohrozenia zdravia.

Nový impulz vo vzájomných vzťahoch

Si Ťin-pching vo svojom telefonáte s Merkelovou povedal, že Čína „je pripravená spolupracovať s Nemeckom a Európskou úniou“ v celej škále záležitostí, ako napísala čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

Angela Merkel podľa zdrojov dúfala, že od 1. júla využije nemecké šesťmesačné predsedníctvo Európskej únie na posilnenie väzieb s Čínou. Boj proti koronavírusu a jeho sociálnym a ekonomickým dopadom, ako aj environmentálne otázky však teraz budú ústredným bodom jej úsilia.

Summit sa bude konať neskôr a podrobnosti o ňom prediskutujú čoskoro.

Čína má s Úniou dohodu o vzájomnej ochrane stovky tovarov

Slovensko je na zozname tovarov so zemepisným označením s vínami z Tokajskej oblasti.

Európska únia sa snaží vystupovať ako prostredník medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Avšak vzťahy medzi Čínou a 27-člennou Úniou nedávno poznačilo napätie, spôsobené ekonomickou rivalitou, pochybnosťami o zámeroch Číny v Hongkongu a obavami niektorých členov EÚ z čínskeho dodávateľa telekomunikačných zariadení Huawei.

Obavy v Bruseli spôsobuje aj snaha Číny nalákať niektoré štáty EÚ na programy ekonomickej spolupráce, pripomenula agentúra AP.