Komisár Turecko kritizuje, Slovensko nekomentuje

Zdroj: TASR

Aj cez víkend v Turecku pokračujú násilné strety protestujúcich, ktorí požadujú rezignáciu premiéra Erdogana, s políciou.V piatok sa za účasti predstaviteľa Európskej komisie a ďalších európskych lídrov, vrátane slovenského premiéra Roberta Fica konala v Istabnule konferencia o otázkach EÚ.

Kritika zásahov

Komisár EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle už pred návštevou krajiny kritizoval tvrdé zásahy tureckej polície voči protivládnym protestujúcim z minulého týždňa. Tieto zásahy treba "rýchlo a transparentne" vyšetriť, povedal Füle na konferencii v Istanbule za účasti tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Informovali o tom tlačové agentúry AP a Reuters.

Füle potom vo vystúpení na konferencii vyhlásil, že ľudia v demokratickej spoločnosti majú právo na pokojné demonštrácie. Policajná brutalita nemá v demokracii miesto, zdôraznil eurokomisár.

"Pokojné demonštrácie predstavujú pre… skupiny ľudí legitímny spôsob, ako v demokratickej spoločnosti vyjadriť svoje názory. Nadmerné použitie policajnej sily proti týmto demonštrantom nemá v takejto demokracii žiadne miesto," uviedol Füle. "Som rád, že to uznala dokonca aj (turecká) vláda. To, čo je teraz dôležité, nie je len začať rýchle a transparentné vyšetrovanie, ale aj postaviť zodpovedných pred spravodlivosť," dodal.

Turecký premiér v konfrontačnom tóne

Turecká vláda uznala, že polícia použila neprimeranú silu voči niektorým protestujúcim.

Erdogan však tvrdí, že nemôže ustúpiť požiadavkám protestujúcich, pretože má zodpovednosť voči polovici tureckých voličov, ktorí mu odovzdali svoj hlas. Zároveň vyzval na okamžité ukončenie demonštrácií.

Erdogan minulý týždeň novinárom povedal, že týždeň trvajúce protesty sú nedemokratické a sú pokusom "menšinovej" skupiny "vládnuť" nad väčšinou. "Keby sme mali zostať nevšímaví voči takejto záležitosti, 50 percent tých, čo hlasovali za (vládnu stranu), by sa ma zajtra opýtalo na dôvod," uviedol.

Premiér sa vo štvrtok vrátil z cesty po severnej Afrike a na letisku v Istanbule ho vítalo viac ako 10.000 jeho priaznivcov. Išlo o prvý veľký prejav podpory Erdoganovi odvtedy, ako sa protesty začali.

Desaťtisíce ľudí v Turecku uskutočňujú demonštrácie, na ktorých vyjadrujú nespokojnosť s Erdoganovou desaťročnou vládou.

(Rozhovor s tureckou bloggerkou a účastníčkou protestov nájdete tu:

Elif Tanverdi: Protesty v Turecku sú čisto občiansky akt)

Slovensko nekomentuje

Na rozdiel do komisára EÚ, ktorý už pred návštevou avizoval, že zásah proti demonštrantom bude jednou hlavných tém jeho návštevy a dokonca navštívil epicentrum protestov, park Gezi, slovenský premiér Robert Fico sa téme nechcel venovať.

Na novinársku otázku, ako hodnotí politickú a ekonomickú stabilitu krajiny v súvislosti s aktuálnymi demonštráciami odpovedal, že v Turecku je „demokratický pluralitný systém z hľadiska politických strán.“ „Nebudem komentovať vnútropolitický život tejto krajiny. Už len to, že Turecko vedie negociačný proces s EÚ naznačuje, že únia berie Turecko ako krajinu, ktorá cez rôzne reformy urobila obrovský kus práce a približuje sa k štandardom EÚ,“ povedal.

Podľa agentúry TASR tiež dodal, že „predsa vieme o tom, že tvrdé zásahy boli aj v iných členských krajinách EÚ“. Verí v dialóg medzi demonštrantami a vládou a v to, že si turecký premiér vie veci vykonzultovať s partnermi v zahraničí.

Zrušenie víz v dohľade

Zároveň v Istanbule podporil ambíciu Turecka stať sa členom EÚ.

„Ide o 75-miliónovú krajinu, ktorá má vysoký hospodársky rast. O niekoľko rokov, ak vstúpi do únie, môže byť hlavným motorom európskej ekonomiky ako takej“.

Premiér sa tiež zúčastnil hospodárskeho fóra a s tureckým premiérom Erdoganom hovoril aj o možnosti, že turecká strana zruší pre občanov SR víza ešte pred začiatkom tohtoročnej turistickej sezóny. Zrušenie víz podľa slovenského veľvyslanca v Turecku Milana Zachara „poteší minimálne 127 tisíc turistov, ktorí Turecko navštívili v minulom roku“.  

Pozície

Som zástancom vstupu Turecka do EÚ a to nielen pasívnym, ale aj veľa robím, aby Turecko bolo na vstup dobre pripravené. Ale Turci sami musia zlepšiť svoje zákonodarstvo, predovšetkým v ochrane a slobodách občana. Za 10 rokov urobili skutočne veľký pokrok, dnes sa im darí riešiť komplexnú kurdskú otázku, ale zasa vidíte, že masové demonštrácie nie celkom zvládajú“, povedal v EurActiv Chate europoslanec a člen výboru pre zahraničné veci EP Boris Zala (Smer-SD, S&D)

K protestom v Turecku uviedol: „Občania majú právo vyjadrovať svoj názor a polícia musí rešpektovať ich práva. Platí to pre Turecko rovnako ako pre Slovensko. Vláda musí počúvať čo si občania mysli a nie násilne potláčať prejavy postojov.“

K otázke prečo premiér SR počas návštevy Istanbulu zásah proti protestom neodsúdil dodal: „Je celkom zrejmé, že premiér nechcel uraziť svojho hostiteľa, bol totiž na oficiálnej štátnej návšteve. Ja som spoluautor rezolúcie, ktorá sa bude prijímať teraz na zasadaní EP v Štrasburgu a sám som dal niekoľko paragrafov ktoré zásah polície odsudzujú a zároveň poukazujem ako môže byt Turecko sklamaním aj pre hnutia "arabskej jari", pre ktoré bolo doteraz vzorom. To čo Erdogan riskuje je strata tureckého kreditu…“

EurActiv/TASR