Komisia preskúma, či bude zverejňovať informácie o ziskoch firiem

Eurokomisár Pierre Moscovici, (zdroj: Európska komisia)

Na konci minulého mesiaca nasledovala Európska komisia minuloročnú multilaterálnu dohodu OECD na boj proti erózii základu dane a presunom ziskov (BEPS). [EurActiv.sk, 29. 1. 2016] Obmedzovať vyhýbanie sa dani znamená zavedenie automatickej a povinnej výmeny informácií medzi daňovými správami členských štátov o činnosti, ziskoch a zaplatených daniach nadnárodných spoločností pôsobiacich v ich krajine.

Od začiatku týždňa najväčšie médiá na kontinente živo riešia súvis návrhu s postavením veľkých technologických spoločností na európskom trhu. Niektorí zástupcovia nadnárodných koncernov už varovali, aby EÚ nesprísňovala pravidlá OECD.

Ich výhradou je najmä to, aby Európa spoločnosti zverejňovaním informácií neznevýhodňovala. Podľa pôvodného návrhu Komisie si mali daňové úrady informácie vymieňať tajne. Hovorca EK však v pondelok priznal, že skúmajú možnosť, či by mohli byť údaje o ziskoch a odvedených daniach dostupné pre širšiu verejnosť.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici je údajne naklonený úplnému zverejňovaniu informácií. Ľudia blízki debatám v európskych inštitúciách tvrdia, že sa širšia politická dohoda členských štátov zrodí už tento mesiac.

Do konca marca by mala byť k dispozícii dopadová štúdia. Tá zhodnotí, či na vyhýbanie sa korporátnej dani a presunu ziskov má vplyv tiež oboznamovanie občanov. Až potom bude nasledovať konečný, formálny návrh legislatívy.

Verejné správy o ziskoch a daniach sú bežnou praxou napríklad v prípade bánk a ťažobných spoločností.

V súvislosti s obchádzaním daní sa v Európe, napriek nevôli Spojených štátov, často hovorí o postavení amerických internetových spoločností.

Britský denník The Guardian v nedeľu pri tejto príležitosti spomenul nedávnu dohodu Veľkej Británie a Googlu o doplatení daní vo výške 172 miliónov eur a to, že do podobných problémov sa dostal Apple v Írsku a Amazon v Luxembursku. Investigatívny portál Exaro tvrdí, že EK skúma okolo 300 takýchto prípadov.

Pierre Moscovici prezentoval plány Komisie na utorňajšom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu. V piatok sa táto téma dostane sa rokovanie ministrov na Rade pre hospodárske a finančné záležitosti.