Komisia pripravuje klimatické ciele pre obdobie po roku 2020

Zdroj: Andy Cherney, www.creativecommons.org

Connie Hedegaard uviedla, že s kolegami z Komisie, do ktorých kompetencií spadá doprava a energetika, pracujú na klimatických cieľoch pre rok 2030. Tie by mali byť súčasťou dlhodobejšieho plánu pre nízkouhlíkovú ekonomiku (do roku 2050), ktorý Komisia zverejní na jar roku 2011. Pri príležitosti stretnutia s podnikateľskými lídrami to uviedla minulý týždeň (14. septembra) v bruselskom European Policy Centre (EPC).

Únia sa v krátkodobom horizonte (do roku 2020) zaviazala k tomu, že zníži emisie skleníkových plynov o 20 % a bude získavať 20 % energie z obnoviteľných zdrojov. Keďže však zhode na klimaticko-energetickom legislatívnom balíčku, ktorý schválil Európsky parlament v decembri 2008, predchádzali tvrdé rokovania členských štátov, komentátori poukazujú na to, že opätovná debata o klimatických cieľoch môže otvoriť „Pandorinu skrinku“.

Dlhodobé klimatické ciele sú v európskom záujme

Podľa Hedegaard je stanovenie klimatických cieľov v dlhodobom časovom horizonte v európskom záujme. Tie doterajšie totiž priniesli výsledky, ktoré dali Únii náskok na svetovom trhu s čistými technológiami.

Komisárka však zdôraznila, že sa Európa nechystá stanoviť záväzky bezpodmienečne. Jednostranným záväzkom by totiž EÚ v otázke obmedzovania emisií prestala tlačiť na najväčších globálnych znečisťovateľov, ktorými sú USA a Čína.

Vzhľadom na to, ako vyzerali augustové prípravné rozhovory, bude podľa komisárky ťažké dosiahnuť pokrok na vrcholnej klimatickej konferencii v Cancúne, ktorá sa uskutoční v decembri tohto roku.

„Nič nové neprišlo ani z Washingtonu a ani z Pekingu,“ uviedla komisárka a dodala, že sa Únia pod prípadnú modifikáciu Kjótskeho protokolu pre ďalšie obdobie nepodpíše len tak pre nič.

Hedegaard sa do Číny oprela i vyhlásením, že Peking síce otáľa v rokovaniach o klíme, ale zároveň pokračuje v rozvoji zelených technológií. Komisárka pripomenula, že Čína drží polovicu svetového trhu so solárnou energiou a jej traja výrobcovia turbín do veterných elektrární sa počas desiatich rokov vyšvihli medzi desať najväčších na svete.

„Mali by sme si dať pozor, aby sme neboli príliš samoľúbi,“ pokúsila sa Hedegaard zľahčiť debatu, ktorá sa v Bruseli točí okolo toho, či politika prísnych obmedzení emisií CO2 ovplyvní konkurencieschopnosť európskych firiem.

„Myslím si, že odchod firiem do zahraničia kvôli drahým nákladom v dôsledku zelenej politiky nie je jednoznačne zlý. Môžeme tiež strácať pracovné miesta nedostatkom inovácií,“ dodala komisárka.

Ďalšie kroky:

  • 4.-9. október 2010: Ďalšie kolo klimatických rokovaní v Číne
  • 29. november – 10. december 2010: Klimatická konferencia OSN v Cancúne v Mexiku (COP 16)
  • 28. november – 9. december 2011: Klimatická konferencia OSN v Južnej Afrike (COP 17)