Komisia vraj tajne rokuje s Tureckom

foto: Demonštranti držia národnú zástavu Turecka počas demonštrácie za podporu sekularizmu na námestí 14. apríla 2007 v Ankare. TASR

Počas posledných dvoch týždňov vedú EÚ a Turecko tajné rokovania, ktorých cieľom má byť  uvedenie tzv. Ankarský protokolu z roku 2005 do praxe. Jeho neplnenie je totiž jedným z hlavných dôvodov, že integračný proces Turecka je na mŕtvom bode.

Turecko odmieta prijímať lode a lietadlá z Cyperskej republiky, k čomu ho tento protokol zaväzuje.

Podľa informácií tureckého denníka Milliyet je hlavným aktérom týchto rokovaní eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle, pričom má ísť o stratégiu „vzájomných ústupkov“.

Na základe nej by Turecko otvorilo jeden alebo viaceré zo svojich prístavov lodiam z Cyperskej republiky. Na výmenu by jedna alebo viaceré členské krajiny EÚ začali operovať lety na letisko Ercan na území neuznanej Severocyperskej republiky.

Takýto kompromis by podľa denníka Milliyet na začiatok umožnil odblokovať rozhovory.

Hovorkyňa komisára Füleho Angela Filote pre novinárov v Bruseli vyhlásila, že informácie v tlači sú „zaujímavé“ a znejú „ako špionážny román“. Na ďalšie otázky povedala, že nemá vedomosť o tom, že by sa rozhovory ako ich opisuje turecký denník konali. Explicitne však správy nepoprela.

Takéto medializované informácie korešpondujú s nedávnymi vyhláseniami hlavného vyjednávača Turecka pre vstup do EÚ Egemena Bağışa, ktorý pre EurActiv povedal, že Turecko otvorí svoje prístavy a letiská hneď, ako sa začne implementovať rozhodnutie Európskej rady z roku 2004.

„Môžeme otvoriť naše prístavy aj zajtra. Ak bude implementované rozhodnutie Európskej rady z apríla 2004, ak by španielske, holandské, nemecké a francúzske lietadlá pristávali na letisku Ercan (severný Cyprus), ak by lode ďalších európskych krajín vykladali svoj tovar na severe Cypru, budú tu grécko-cyperské lietadlá a lode vítané“.

Istú mieru flexibility vykazuje aj Cyprus. Prezident Demetris Christofias 11. októbra predostrel návrh, podľa ktorého by sa zjednotenie ostrova mohlo urýchliť ak by sa severocyperský prístav Famagusta otvoril medzinárodnému obchodu. Dnes ide o mesto duchov pod vojenskou správou.

Podľa tureckého denníka Milliyet sa lídri EÚ na stretnutí v Bruseli 16. a 17. októbra dohodli o odblokovaní tureckých prístupových rokovaní. V najhoršom možnom scenári by však prístupové rozhovory s Tureckom ostali kvôli Ankarskému protokolu naďalej zablokované.