Kosovo ako príklad pre postsovietsky separatizmus

 

Krátka správa

Prvý deň štvrtého stretnutia o budúcnosti Kosova, provincie, ktorá je stále súčasťou Srbska, sa 4. mája vo Viedni skončil bez výsledkov. Na procese rokovaní, sprostredkovanom bývalým fínskym prezidentom Marttim Ahtisaarim, sa zúčastňujú zástupcovia 90% etnickej albánskej populácie, ktorá chce nezávislosť od Srbska, a lídri pro-srbskej menšiny. Priame rokovania začali vo februári. „Rozdiely sú veľké,“ uviedol podpredseda kosovskej vlády Lufti Haziri po skončení prvého dňa rozhovorov.

Perspektíva Kosova na získanie nezávislosti od Srbska je spojená so vznikom precedentu pre separatistov v bývalých sovietskych republikách Azerbajdžan, Gruzínsko a Moldavsko.

Agentúra Reuters citovala názor analytikov, že ak Kosovo získa nezávislosť, separatistické sily v postsovietskych republikách sa budú usilovať o podobný prístup. Takéto úsilie možno podporí ruský prezident Vladimir Putin, ktorý začiatkom tohto roka vyhlásil: „ak […] môžeme udeliť plnú nezávislosť Kosovu, prečo by sme to isté mali upierať Abchazom a obyvateľom južného Osetska?“ Podľa analytikov Moskva sleduje dva ciele: udržať separatizmus mimo ruských hraníc, a oslabiť zvnútra prozápadne orientované Gruzínsko a Moldavsko