Kosovo má najlacnejší benzín v Európe. Pašovaný

Na kosovskými Srbmi obývanom severe Kosova sa predáva najlacnejší benzín v Európe. Minulý týždeň to bolo podľa denníka Financial Times pod 50 centov v za liter, teda okolo 15 slovenských korún. Je to menej než polovica bežnej ceny inde v Kosove alebo v Srbsku.  

Pre európsku misiu vlády zákona v Kosove EULEX je to vážny problém. Cisterny zo srbských rafinérií prekračujú hranice Kosova na severe, bez toho, aby platili akékoľvek dane či clá, píše FT. Hranica je nestrážená, odkedy ľudia pri protestoch zničili hraničné “check pointy”, na ktoré dohliadala správa OSN – misia UNMIK.

Bezín predávajú čerpacie stanice, ktoré nemajú žiadne oprávnenia a pripravujú tak o príjmy ako srbskú tak aj kosovskú štátnu pokladnicu. Tankovať lacný benzín chodia Srbi ale aj kosovskí Albánci.

EÚ dúfa, že nájde s Belehradom spoločnú reč a dohodnú sa na zavedení normálneho režimu na hraniciach. “Myslím, že z Belehradu prochádzajú pozitívne signály”, povedal šéf EULEX Yves de Kermabon Financial Times. Srbsko, ktoré sa na medzinárodnej scéne horúčkovito snaží zastaviť proces uznávania Kosova označuje misiu EÚ za nelegálnu.

EULEX oficiálne pôsobí z rozhodnutia Generálneho tajomníka Pan Ki-muna pod záštitou OSN. Srbsko tvrdí, že je na to potrebná nová rezolúcia Bezpečnostnej rady. Nedávno zástupcovia UNMIK aj EULEX podpísali memorandum o porozumení, ktorým sa oficiálne začal presun úloh. Stále nie je jasné, či a kedy sa UNMIK stiahne z Kosova úplne.  

Včera (25. 8) sa v Belehrade stretli srbský minister pre Kosovo Goran Bodganovič a zástupca šéfa mise UNMIK Nicholas Haysom. Rokovali najmä o situácii kosovských Srbov. UMIMIK už skôr oznámil, že neplánuje znížiť stavy svojich príslušníkov v Srbmi obývaných častiach Kosova.