Kritika Sakozyho účasti na olympiáde

„Režim v Pekingu je nedemokratický, brutálny a paranoidný a používa mučenie ako zbraň teroru“ povedal 9. júla viceprezident Európskeho parlamentu Edward McMillan-Scott (Británia, EPP-ED). Francúzsky prezident predtým vyhlásil, že sa na ceremónii zúčastní „v mene Európskej únie“.

Francúzsko je držiteľom predsedníctva do konca tohto roka a Sarkozy tvrdí, že rozhodnutie podporujú všetci ostatní lídri Únie. Viacerí z nich – vrátane Angely Merkel a Gordona Browna – však do Pekingu nejdú.

Podľa spolupredsedu skupiny Zelení/EFA Daniela Cohn-Bendit bude Sarkozyho prítomnosť na ceremónii „škandálom“. „Svojou účasťou dáva Sarkozy podporu a pečať súhlasu tomu, že Čína flagrantne nerešpektuje vlastné sľuby v oblasti ľudských práv.“

Francúzsky minister zodpovedný za európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet v EP obhajoval rozhodnutie svojho prezidenta. Podľa neho je lepšie zúčastniť sa na ceremónii v Číne, než ju sledovať „doma v televízii“, pretože tak je možné hovoriť s čínskymi lídrami o kontroverzných otázkach.

Cohn-Bendit však takýto argument odmieta. Prioritou francúzskeho prezidenta je skôr „predaj jadrových elektrární a Airbusov, nie práva a životné podmienky nespočetných miliónov ľudí“.

Proti Sarkozymu sa postavil aj predseda EP Hans-Gert Pöttering. Odvolal sa na rezolúciu parlamentu z apríla. Európskych lídrov vyzvala, aby otváraciu ceremónioubojkotovali, pokiaľ Čína nebude súhlasiť s dialógom s Dalajlámom. „Vzhľadom na to, že tieto rozhovory neviedli dodnes k žiadnemu záveru, rozhodol som sa nezúčastniť na otváracej ceremónii Olympijských hier.“

Líder liberálov (ALDE) Graham Watson bol trochu prístupnejší. Privítal, že členské krajiny našli „spoločný postoj“, ktorý je „vítaným odklonom od tradičnej európskej nejednotnosti v zahraničnej politike“. Upozornil, že „Európa, ktorá sa správa ako slon v porceláne, nie je tým, čo potrebujeme. Nicolas Sarkozy by sa mal pri reprezentovaní 500 miliónov európskych občanov starostlivo pohybovať medzi prijatím spolupráce s Pekingom a jasným vyjadrením nášho nesúhlasu s porušovaním ľudských práv v Číne“.

Komisia atlétov Medzinárodného olympijského výboru vydala ešte na jar vyhlásenie, v ktorom svetových lídrov vyzvala aby nebojkotovali ceremóniu. Píše sa v ňom, že atléti trénovali pre tento moment celé roky a „zaslúžia si zažiť to bez toho, aby im to sťažovali geopolitické otázky – bez ohľadu na to ako dôležité otázky to môžu byť“. Prostredníctvom hier podľa nich nemožno riešiť svetové konflikty, pretože to zmení podstatu „toho, čo sme na nich prišli robiť“ – súťažiť v duchu rešpektu, priateľstva a fair play.