Ktoré krajiny predávajú oceľ pod ceny?

nemecká oceľ

ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR/AP

Európska komisia vyniesla predbežný verdikt v prípade ocele dovážanej z Brazílie, Iránu, Ruska, Srbska a Ukrajiny.

Už vo štvrtok 6. apríla vysvitlo, že proti týmto krajinám Komisia neuplatní predbežné antidumpingové opatrenia. Agentúra Platts sa v piatok 7. apríla dostala k zdôvodneniu. Z neho vyplýva aj to, že Srbsko Komisia posudzuje ako špeciálny prípad.

Všetkých päť krajín Komisia oficiálne vyšetruje aj ďalej. Európski výrobcovia sa totiž čoraz viac sťažujú na dovoz dotovanej ocele z tretích krajín mimo Číny.

Čínska fabrika v Srbsku je špecifická

Vo štvrtok 6. apríla uvalila Komisia trvalé clá na dovoz čínskych oceľových zvitkov valcovaných za tepla. Pozitívne tak zareagovala na sťažnosť združenia európskych oceliarov Eurofer.

V inom prípade, avšak tiež vo veci zvitkov valcovaných za tepla, Brusel odmietol uvaliť dočasné clá. Išlo o prípad piatich krajín – Brazílie, Iránu, Ruska, Srbska a Ukrajiny.

Komisia navyše naznačuje, že Srbsko je špeciálny prípad. „Ochranné opatrenia nie sú nevyhnutné,“ napísala európska exekutíva v dokumente, ktorý cituje agentúra Platts. Srbská oceľ má podľa neho trhový podiel v EÚ len 1,04 percenta a priemerné predajné ceny sú značne vyššie ako v prípade iných krajín.

Komisia sa oficiálne nevyjadrila, či Srbsko z prípadu piatich krajín vyjme alebo nie.

Zo Srbska vyvážajú do EÚ železiarne v Smedereve patriace čínskej firme He Steel. Tá momentálne rokuje s U.S. Steel o kúpe košických železiarní.

Väčšina dovozu do EÚ je dumpovaná

Čínske firmy dumpujú svoje oceľové výrobky valcované za tepla na úrovni 97,3 – 106,9 percenta. Dokument, ktorý cituje Platts, spresňuje dumpingové rozpätia pre rovnaké výrobky z ďalších piatich krajín.

Kto predáva oceľové výrobky valcované za tepla pod ceny?

Krajina pôvodu Dumpingové rozpätie (%)
Čína 97,3 – 106,9
Brazília 16,3 – 172,1
Irán (Mobarakeh) 22,8
Rusko 6,9 – 33,03
Srbsko (Smederevo) 38,7
Ukrajina 17,7

Zdroj: Európska komisia, Platts

Čína a ďalších päť krajín pokrýva 80 – 90 percent dovozu tohto typu do EÚ, píše iránsky portál Financial Tribune.

Na čínsku oceľ uvalila Komisia najskôr dočasné a minulý týždeň aj trvalé clá. Na oceľ z ďalších piatich krajín dočasné clá neuvalila.

„Uvalenie (dočasných) antidumpingových opatrení by viedlo k ďalšiemu nárastu ceny dotyčného výrobku, a to na úkor užívateľov s výhľadom na možné ďalšie zvýšenie ceny po skončení vyšetrovania,“ cituje Platts zo zdôvodnenia. Takýto krok by bol podľa Komisie „proti záujmu všetkých užívateľov“.

Po šiestich mesiacoch, teda v septembri, môže Komisia pristúpiť k uvaleniu trvalých antidumpingových opatrení. Tak, ako to urobila minulý týždeň v prípade Číny.

Novým konkurentom je Irán

U.S. Steel Košice žiadal, aby Komisia na päť krajín uvalila aj dočasné clá. Rozhodnutie neuvaliť ich považujú košické železiarne za „krok späť”.

“Je to nekonzistentné a nezrozumiteľné. Pravidlá musia dodržiavať všetci,“ povedal minulý týždeň pre portál EurActiv.sk Ján Bača, hovorca U.S. Steel Košice.

Európske združenie oceliarov dúfa, že v septembri dôjde k uvaleniu trvalých ciel. „Eurofer by bol prekvapený, keby sa EÚ rozhodla neuvaliť antidumpingové clá v prípade piatich krajín vzhľadom na ´záujem Únie´. Bolo by to nepochopiteľné rozhodnutie,“ uviedol pre EurActiv.sk.

V tlačovej správe Eurofer ocenil, že Komisii sa podarilo vďaka antidumpingovým opatreniam obmedziť dovoz čínskej ocele v rokoch 2015 a 2016. Upozorňuje však, že teraz Čínu nahrádzajú iné krajiny. Irán podľa združenia dovážal do EÚ len 117-tisíc ton ocele v roku 2012, kým v roku 2016 to už bolo 1,1 milióna ton.

Platts píše, že Irán sa snaží výrazne zvýšiť výrobu a vývoz ocele s pomocou zahraničných partnerov od uvoľnenia sankcií v roku 2015.