Kukan šéfuje volebnej misii EÚ v Ugande

zdroj: Európsky parlament

Slovenského europoslanca Eduarda Kukana (EĽS, SDKÚ-DS) menovala do funkcie hlavného predstaviteľa pozorovateľskej misie EÚ v tejto východoafrickej krajine ešte v decembri 2015 šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Uganda je bývalá britská kolónia, susedí s Južným Sudánom, Keňou, Demokratickou republikou Kongo, Rwandou a Tanzániou. Má okolo 30 miliónov obyvateľov, hlavným mestom je Kampala.

Pozorovateľov do krajiny pozýva ugandská vláda. Uganda je politickým zriadením prezidentskou republikou s jednokomorovým parlamentom s 214 priamo volenými členmi. Premiéra menuje prezident.

Misia zložená z 120 pozorovateľov zo všetkých členských štátov EÚ a z Nórska bude monitorovať prezidentské, parlamentné a miestne voľby, naplánované na 18. februára. Podobné pozorovateľské misie v Ugande prebehli aj v rokoch 2006 a 2011.

Misia je súčasťou snahy EÚ podporovať dôveryhodné, transparentné a inkluzívne voľby v tejto východoafrickej krajine.

„Uganda sa pripravuje na svoje tretie všeobecné voľby. Verím, že nadchádzajúce voľby budú transparentné a pokojné a budú ďalej upevňovať demokraciu. Som presvedčená, že pod vedením šéfa pozorovateľskej misie Eduarda Kukana bude volebná pozorovateľská misia EÚ dôležitým príspevkom k priebehu tohto volebného procesu,“ uviedla Federica Mogheriniová.

Kukan hovorí, že pozorovateľská misia EÚ „je pripravená poskytnúť nezávislé a nestranné posúdenie volieb“. „Pozorne budeme sledovať všetky fázy volieb vrátane kampane a budeme transparentne spolupracovať so všetkými zúčastnenými stranami,“ povedal.

Podľa Kukana stoja Uganďania zoči-voči rozhodujúcim momentom v histórii svojej krajiny. K členom pozorovateľskej misie sa podľa neho dostali správy o možnom násilí počas volieb, ako aj obavy o dodržanie rovnoprávnosti kandidátov v prístupe k médiám a tiež o presnosť voličských zoznamov.

V priebehu minulého týždňa bolo do miest po celej Ugande nasadených 30 dlhodobých pozorovateľov, ktorí sa stretávajú so všetkými zainteresovanými stranami vrátane predstaviteľov vlády a volebných úradníkov, kandidátov a zástupcov politických strán, ako aj s členmi občianskej spoločnosti, voličmi a médiami. Ďalších okolo 80 krátkodobých pozorovateľov sa deň pred voľbami pripojí k tejto misii, aby dohliadali na hlasovanie a sčítavanie hlasov.

Cieľom misie EÚ je urobiť komplexnú analýzu volebného procesu na základe dlhodobého sledovania. Analýza sa bude zaoberať právnym rámcom, prácou organizátorov volieb, úlohou štátnych orgánov a občianskej spoločnosti, aktivitami počas kampane, financovaním kampane, správaním médií, hlasovaním a sčítaním hlasov, spracúvaním sťažností a odvolaní, ako aj samotným vyhlásením výsledkov.

Europoslanec Kukan po voľbách na tlačovej konferencii odprezentuje predbežné vyhlásenie pozorovateľskej misie.