Lajčák: So statusmi a selfie Andreja Danka nemôžem súhlasiť

Konferencia "EÚ v roku 2018: Môže byť Európa úspešná po voľbách do Európskeho parlamentu?" [Slovenská spoločnosť pre zahraničnu politiku, SFPA]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Konferencia: EÚ v roku 2018

Minister zahraničia Miroslav Lajčák sa vyhranil voči aktivitám predsedu Národnej rady, ktoré podľa neho vybočujú zo zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.

Miroslav Lajčák nevnímal dobre ani retweet Shootyho karikatúry na oficiálnom twitterovom účte nemeckého veľvyslanca na Slovensku Joachima Bleickera, o ktorom písal denník N.

Minister na neho nepriamo zareagoval po tom, čo novinárka Oľga Baková, ktorá moderovala diskusiu ministra Lajčáka a podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, spomenula  fakt, že nemecký veľvyslanec na Slovensku karikatúru zdieľal, v rámci otázky k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.

„Keby som sa dozvedel, že sa nejaký slovenský veľvyslanec správa ako politický aktivista a zdieľa na sociálnych sieťach statusy, ktoré sú kritické k vláde krajiny, kde je akreditovaný, tak ho odvolám.“ Nemeckého veľvyslanca Joachima Bleickera nemenoval.

Retweet karikatúry už dnes (12.10) na twitterovom účte veľvyslanca nie je.

Dankove návštevy

Väčšou témou ale bola návšteva predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v Moskve, kde sa stretol s predsedom štátnej Dumy Vjačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ. V rovnakom čase cestoval minister do Ruska aj minister Lajčák a stretol sa s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

„Chcem jasne povedať, že nerozumiem tomu, prečo pán predseda parlamentu až takýmto spôsobom cítil potrebu vyznávať lásku človeku, ktorý je na sankčných zoznamoch. Vybočilo to z rámca, ktorý považujem za zahraničnopolitickú líniu Slovenskej republiky,“ komentoval konanie Andreja Danka minister Lajčák.

Publiée par Andrej Danko – predseda SNS sur Lundi 8 octobre 2018

 

Dodal, že Slovensko by nemalo dovoliť, aby sa spochybňovalo zahraničnopolitické ukotvenie „a tie statusy a selfie na Facebooku to spochybňujú, preto s tým nemôžem súhlasiť.“

Na otázku, prečo Andrej Danko hovorí, že sankcie EÚ voči Rusku budú čoskoro zrušené, Lajčák odpovedá, že sankcie budú zrušené vtedy, keď pominú dôvody, pre ktoré boli zavedené.

Tými sú, ako pripomenul, závažné porušenie medzinárodného práva, ktorým je anexia ukrajinského Krymu a podvratné aktivity na východe Ukrajiny.

„Je nepredstaviteľné, aby boli sankcie zrušené bez toho, aby ruská strana neurobila to, čo sa od nej očakáva,“ dodal šéf diplomacie.

Šefčovič: V Bruseli to nikto nerieši

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič tvrdí, že ani v EÚ zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska nikto nespochybňuje a sme vnímaní ako proeurópska krajina. „Z týchto vyhlásení nikto v Bruseli nerobí drámu, naša pozícia je deklarovaná jasne,“ konštatuje.

Pripomína, že diskusia o vzťahu k Rusku je živá aj v iných krajinách, konkrétne v Rakúsku a Taliansku.

S tým súhlasí aj Lajčák: „Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa len v tomto roku stretol s Putinom štyrikrát, o svadbe rakúskej ministersky ani nemusíme hovoriť. Maďarský premiér sa už niekoľko s Putinom stretáva dvakrát do roka. My to nechceme vidieť.“ Netvrdí, vraj, že si to nemáme všímať, ale netreba to podľa neho dramatizovať.

Keď nehovoria politici, nastupujú vojaci

Stretnutie so Sergejom Lavrovom, ktoré nedávno absolvoval, je podľa Lajčáka výraz sebavedomia. „To, že sa nebudeme rozprávať je výraz zakomplexovanosti.“

„Rusko je pre EÚ strategická dilema, my sme diplomati, našou úlohou je komunikovať. Ak nekomunikujú diplomati, komunikujú vojaci, toto chceme?“ pýta sa.

Na otázku, prečo Slovensko nevyhostilo po útoku v britskom Salisbury ruských diplomatov, ako na žiadosť Veľkej Británie o solidaritu, urobilo mnoho iných krajín EÚ, Lajčák hovorí, že išlo o rozhodnutie, ktoré sa prialo na najvyššej politickej úrovni a „odráža súčasný stav politiky na Slovensku.“

Vietnamský únos

Diskusia sa dotkla aj únosu vietnamského občana, ktorý podľa nemeckých orgánov prebehol aj s vedomou alebo nevedomou súčinnosťou Slovenska. Minister zahraničia hovorí, že mu celá epizóda príde až bizarná.

Vietnamský veľvyslanec na Slovensku podľa neho na priamu otázku ministerstvu povedal, že podnikateľ Trinh Xuan Thanh nikdy nebol na území Slovenska, ani vo vládnom špeciále.

Ministerstvo sa teraz vietnamskej strany pýta, ako sa teda Thanh dostal z Nemecka do Vietnamu, na čo už odpoveď nedostalo.

„Rokoval som s ministrom zahraničných vecí Vietnamu, povedal som mu, že toto je zásadná vec a pokiaľ nedostaneme uspokojivé vysvetlenie, tak sú naše vzťahy zmrazené,“ povedal minister.

Dodáva, že niekto nemá záujem zamiesť vec pod koberec, a ak sa „podozrenia zmenia na istotu,“ rezort prikročí „k razantným diplomatickým opatreniam.“

 

Video z podujatia nájdete na tomto odkaze.

 

Konferenciu EÚ v roku 2018: Môže byť Európa úspešná po voľbách do Európskeho parlamentu? zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v rámci série Citizens´ Dialogue. Partnermi podujatia boli Nadácia Friedricha Eberta (FES), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ekonomická univerzita v Bratislave. EURACTIV Slovensko je mediálny partner podujatia.