Letná olympiáda je aj vecou diplomacie

Európske vlády neprijali jednotné stanovisko k zásahu čínskej vlády proti protestantom v Tibete. Konanie opäť poukázalo na nedostatok koordinácie, pokiaľ ide o zahraničné politiky jednotlivých členských krajín.

Veľká Británia a Nemecko zorganizovali krátko po čínskej agresii voči tibetským protestantom oficiálne stretnutia s dalajlámom. Médiá priniesli informácie, že podobnú schôdzku by mohlo s politickým a duchovným lídrom Tibetu zorganizovať aj Poľsko.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy včera (25.3.) hoci nejednoznačne, ale predsa podporil stanovisko predsedu EP Hans-Gert Pötteringa. Sarkozy nevylúčil bojkot otváracieho ceremoniálu Letných olympijských hier v Pekingu: “Všetky možnosti sú otvorené a ja apelujem na zmysel čínskych lídrov pre zodpovednosť. Chcem, aby začal dialóg a ku svojej odpovedi pristúpim s ohľadom na odpoveď čínskych úradov”.

Karma Chophel, líder tibetského exilového parlamentu, predstaví dnes v Bruseli správu o situácii v Tibete. Vystúpi s ňou pred malým plenárnym zhromaždením EP. Na zasadnutí sa okrem predsedu EP Pötteringa zúčastnia aj Janez Lenarčič, slovinský minister pre európske záležitosti, a Benita Ferrero-Waldner, komisárka pre vonkajšie vzťahy.

Európska komisia, hoci vyzvala na zachovanie pokoja v Číne a jej provinciách, nepozvala Chophela ani iných tibetských lídrov na oficiálne stretnutia. Christiane Hofman, hovorkyňa EK, vyhlásila: “Sme naozaj znepokojení situáciou a udalosťami v Tibete a rovnako aj v susediacich provinciách Číny. [..] Vyzývame obe strany na umiernenosť a zvlášť vyzývame čínske úrady na preukázanie zdržanlivosti vo svojich krokoch voči tým, ktorí demonštrujú”.

Ministri zahraničia EÚ-27 sa stretnú 28.-29. marca v slovinskom Brde. Pokiaľ sa agenda stretnutia dodatočne nezmení, budú diskutovať len o situácii na Blízkom Východe, situácii na Západnom Balkáne a vzťahoch s Ruskom po nedávnych prezidentských voľbách – nie o Tibete.