Libanon a Saudská Arábia: Úniu znepokojuje nové napätie na Blízkom východe

Bývalý libanonský premiér (vľavo) a následník trónu v Saudskej Arábii (vpravo). FOTO: Twitter/Addiyar English

Kríza na Blízkom východe sa prehlbuje. Posledným pôvodom súčasných nepokojov sú aj kroky následníka trónu v Saudskej Arábii, princa Mohammeda bin Salmana. Hoci najmä Západ ocenil jeho sľub o príklone k „umiernenému islamu“ vo svojej krajine, princova domáca a regionálna politika zvyšuje medzinárodné znepokojenie.

Pred dvomi týždňami nariadil zadržanie jedenástich princov a desiatok ďalších vysokých štátnych predstaviteľov a popredných obchodníkov, ktorých obvinili z korupcie.

Saudi rovnako pokračujú v asertívnejšom prístupe aj k svojim susedom. Po utíchnutí katarskej krízy sú v centre pozornosti aj rozvrátené vzťahy s Iránom a Libanonom, ktoré podľa Saudov ovláda šiítska terristická organizácia Hizballáh.

Saad Harírí, bývalý libanonský premiér a dlhoročný spojenec Saudov, ktorý sa rovnako ocitol v centre sporov v regióne, prednedávnom nečakane opustil post premiéra. Údajne je teraz zadržiavaný v domácom väzení v Rijáde. Podľa mnohých je to ale z jeho vlastnej vôle.

Európska únia na Harírího naliehala, aby sa vrátil do Libanonu.

Pro-saudský libanonský ex-premiér

Harírí odcestoval 3. novembra na pracovnú návštevu Saudskej Arábie. O deň neskôr zo Saudskej Arábie vo vopred nahratom televíznom prejave nečakane oznámil, že odstupuje z funkcie.

Ostro tiež kritizoval Irán, ktorý podľa neho ničivým spôsobom zasahuje do záležitostí arabských krajín, ako aj libanonské hnutie Hizballáh, ktoré považuje za predĺženú ruku Iránu.

Samotný Libanon je ostro rozdelený medzi zástancov Saudskej Arábie, ktorých vedie sunnita Harírí, a tábor podporovateľov šiitského Iránu zastupovaný Hizballáhom.

Saudská Arábia a Irán podporujú navyše aj opačné strany konfliktov v Sýrii i Jemene.

Európa varovala Saudov, ocenila spoluprácu s Libanonom

Brusel vyzval všetky tamojšie politické sily na zameranie sa na domácu agendu a varoval Saudskú Arábiu pred miešaním sa do politickej situácie v Libanone, uviedla v utorok vo svojej správe tlačová agentúra Reuters.

Únia očakáva, že nedôjde k zasahovaniu zvonka a domnieva sa, že základom je nevnášať regionálne konflikty do Libanonu, povedala šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová v Bruseli.

„V prvom rade naliehame na všetky (libanonské, pozn. red.) politické sily, aby sa sústredili na Libanon a to, čo môžu priniesť svojim občanom, premiéra Harírího na návrat do svojej krajiny a na jednotu vlády, zameriavajúcu sa na domáce úspechy,” povedala Mogheriniová. Rovnako ocenila úspechy libanonskej vlády, ktoré sa udiali pod Harírího taktovkou.

Čítajte aj: Saudská Arábia a Rusko obmedzujú ťažbu ropy, chcú zdvihnúť ceny

Názor, že Harírí by sa mal vrátiť do Libanonu, zastáva aj šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že európskych politikov situácia v Libanone a jeho stabilita znepokojujú. Vyzval ďalšie strany, aby do vnútorných záležitostí Libanonu nezasahovali.

Samotný Harírí v utorok na Twitteri uviedol, že je v poriadku a do Libanonu sa vráti o niekoľko dní.