Lídri EÚ budú rokovať o situácii v Bielorusku

Nedeľné (16. augusta) opozičné protesty v hlavnom meste Bieloruska (Minsk) [EPA-EFE/Tatyana Zenkovich]

Predseda Európskej rady Charles Michel zvolal na stredu online summit. Ministri zahraničia diskutovali o Bielorusku ešte v piatok, medzitým sa v krajine konali masové protesty.

Správu Charles Michel oznámil v pondelok na Twitteri.

„Ľudia v Bielorusku majú právo rozhodnúť sa o svojej vlastnej budúcnosti a slobodne si zvoliť lídra. Násilie proti demonštrantom je neakceptovateľné a nemožno ho dovoliť.“

Ministri zahraničných vecí EÚ v piatok (14. augusta) počas online rokovania zhodli, že začnú pracovať na presne cielených sankciách voči predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka v Bielorusku.

Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Zároveň avizuje, že v spolupráci s rezortom školstva umožnia na Slovensku študovať aj niektorým Bielorusom, ktorých v ostatných dňoch vyhodili zo škôl z politických dôvodov.

„Je jednota v tom, že voľby v Bielorusku neboli férové a demokratické a výsledky boli sfalšované,“ uviedol Korčok na margo atmosféry neformálneho rokovania ministrov. Podľa neho trestá Lukašenkov režim Bielorusov za všetko, čo je základom demokracie.

Počas rokovania ministrov tlmočil za slovenskú stranu štyri základné body. V prvom rade je to výzva, aby súčasný vládny režim zastavil násilie a prepustil všetkých zadržaných. Ďalej navrhuje ponechať otvorené komunikačné kanály voči bieloruskému režimu s tým, že jedinou témou na komunikáciu majú byť nové a demokratické voľby.

Tretím bodom sú spomínané sankcie, ktoré chcú mieriť na konkrétne osoby zodpovedné za manipuláciu volieb a represívne zásahy bezpečnostných zložiek po nich.

Slovensko bude možno hostiť bieloruských študentov

Posledným bodom tlmočeným zo strany rezortu diplomacie je udržiavanie veľmi silného dialógu a investícia do občianskej spoločnosti v Bielorusku.

Okrem toho Korčok informoval, že diskutoval s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) o tom, že sa pozrú na problematiku bieloruských študentov, ktorých v ostatnom čase vyhodili zo škôl z politických dôvodov. Korčok chce s Gröhlingom od pondelka (17. 8.) pracovať na tom, aby mohlo aspoň zopár bieloruských študentov v rámci symbolického gesta doštudovať na Slovensku.

Od vyhlásenia výsledkov nedeľných (9. 8.) volieb sa v Bielorusku konajú protestné akcie, na ktorých dochádza k potýčkam medzi ich účastníkmi a bezpečnostnými zložkami. Demonštranti nesúhlasia so zverejnenými výsledkami prezidentských volieb, podľa ktorých s veľkou prevahou zvíťazil dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko.

Poľsko žiada zvolať k Bielorusku mimoriadny summit

Európska komisia aj Nemecko majú „silné pochybnosti“ o priebehu prezidentských volieb, ktoré mal podľa oficiálne zverejnených výsledkov jasne vyhrať Alexandr Lukašenko. V krajine dochádza k násilným stretom a zatýkaniu.

V hlavnom meste Bieloruska sa v nedeľu konali rozsiahle protesty. Podľa agentúrnych správ sa ich zúčastnilo okolo 200 tisíc ľudí. Demonštranti žiadali odstúpenie prezidenta Alexandra Lukašenka a prepustenie zadržaných. Na protestoch nebola viditeľná silnejšia policajná prítomnosť, napriek tomu, že Rusko uplynulý týždeň prisľúbilo Lukašenkovi pomoc.

Počas skorších protestov boli tisíce ľudí zadržaných, dvaja vo väzbe zomreli, desiatky ľudí sú nezvestné.

Pred opozičnými protestmi sa konal aj menšie zhromaždenie Lukašenkových podporovateľov. Lukašenko obviňuje z protestov zahraničie. Lietadlá a tanky NATO sa podľa neho nachádzajú 15 minút od bieloruských hraníc.

NATO reagovalo, že situáciu v Bielorusku monitoruje ale nesústreďuje vojenskú prítomnosť na západných hraniciach.

Lukašenkova vyzývateľka vo voľbách Sviatlana Cichanovská prostredníctvom videa z litovského exilu oznámila, že je pripravená viesť krajinu.

„Nechcela som byť političkou. Ale osud rozhodol tak, že som sa ocitla v prvej línii boja proti svojvoľnému vládnutiu a nespravodlivosti. Som pripravená prevziať zodpovednosť a stať sa národnou vodkyňou,” povedala Cichanovská.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa sa cez víkend stal prvým diplomatickým zástupcom, ktorý podporil demonštrácie. „Rovnako ako všetci Bielorusi, aj ja som šokovaný príbehmi o mučení a bití občanov mojej krajiny,“ povedal vo videu.