Litva rokuje s USA o protiraketovej obrane

Spojené štáty začínajú pripravovať plán B. Hoci rozhovory o inštalácií časti protiraketovej obrany v Poľsku stále prebiehajú, Washington zrejme prestáva byť optimistický. Do diskusie pozval Litvu, informuje denník Financial Times.

„Máme nádej, že sa čoskoro dohodneme s Poliakmi, ale vždy sme hovorili, že pre nás existujú aj iné možné varianty.“ Na našej protiraketovej obrane by mohlo spolupracovať viacero európskych krajín a „Litva je jednou z nich,“ cituje FT Geoffa Morrella, tlačového sekretára amerického Pentagonu.

Rozhovory s Litvou sú zatiaľ neformálne. Litovský veľvyslanec vo Washingtone, Audrius Bruzga, pre FT povedal, že jeho krajina diskutuje s americkými partnermi o „sérii otázok spojených s bezpečnostnou politikou, vrátane protiraketovej obrany.“

Otázka spolupráce na protiraketovej obrane nemá pre Poľsko len politický rozmer, ale je aj vecou možnej podpory niekoľkých desiatok miliónov dolárov pre poľskú armádu. Poľský minister obrany potvrdil, že Washington a Varšava sú si naďalej strategickými partnermi a že Poľsko je v strednej Európe pre USA spojencom, akým je v Afrike Egypt alebo v Ázii Pakistan.

FT uzatvára, že neoficiálne diskusie s Litvou prebiehajú už približne mesiac. USA sa rovnako zamýšľajú aj nad scenárom, že by Česká republika hostila oboje – radar aj protiraketovú základňu.