Maďari kritizujú zlyhávajúcu imigračnú politiku

(zdroj: Dennis Jarvis/Flickr)

Maďarsko zažíva krátko pred dokončením plotu na juhu krajiny bezprecedentný príliv utečencov. Len v nedeľu sa počet osôb, ktoré v ten deň nelegálne prekročili hranice so Srbskom zastavil na čísle 2093.

„Máme schopnosti, prežijeme kdekoľvek,“ povedal reportérom agentúry Reuters 30-ročný IT inžinier zo Sýrie Hassan. „Neprichádzame do Európy iba jesť a spať. Hľadáme bezpečie. Radšej by som prešiel peši pol Európy, než by som zostával v Sýrii.“

Britská BBC priniesla z maďarských hraníc rozhovor s afganským utečencom, ktorý tam údajne cestou cez Turecko dotlačil svoju starú mamu pripútanú na invalidný vozík. Úrady tvrdia, že od začiatku roku prešlo touto cestou vyše 100 tisíc migrantov. Smerom na sever postupujú pozdĺž železničných tratí. Európska komisia Maďarsku prostredníctvom rôznych programov prisľúbila 8 miliónov. Podľa Budapešti je to málo.

Potápajúci sa čln

„Ak neprijmeme zmysluplné kroky, staneme sa záchranným člnom, ktorý klesne pod hladinu váhou tých, čo sa ho držia,“ uviedol pre denník Magyar Hírlap šéf premiérskeho úradu János Lázár. Tvrdí, že prostriedky na ochranu hraníc sa v únii rozdeľujú ponižujúcim spôsobom a staršie členské štáty doslova „okrádajú“ mladšie.

Orbánova vláda je jedným z najhlasnejších kritikov azylovej politiky v Európe. Na južnú hranicu plánuje poslať tisícky policajných jednotiek. Maďari však za výstavbu kontroverzného plotu nečelia žiadnemu postihu. Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans dnes pre rádio Europe 1 povedal, že Európa zatiaľ zlyháva: „Veľa členských štátov si myslelo, že to zvládnu sami. To nefunguje. Musíme na tom pracovať spoločne.“

Neustály apel na hodnoty

Komentátor britského denníka the Guardian Patrick Kingsley vraví, že maďarské budovanie plotu na hraniciach nie je viac ako bezcenná PR akcia. Ľudia, ktorí riskujú tak veľa, si nájdu inú cestu do Európy.

Európske riešenie migračnej krízy kritizuje aj OSN. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pripomína, že len v samotnom Turecku sú takmer 2 milióny migrantov zo Sýrie. „Nepredstierajme, že to, čo robí EÚ a jej členské štáty, funguje. Migrácia neustane,“ povedal osobitný spravodajca OSN pre práva utečencov Francois Crépeau.

O potrebe centralizovaného azylového systému na úrovni EÚ hovoril dnes líder frakcie liberálov v Európskom parlamente Guy Verhofstadt. Myslí si, že bilaterálne stretnutia ako to, ktoré mali včera nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande, problémy nevyriešia.

„Všetkých 28 členských štátov si musí sadnúť za stôl s predsedom Európskej rady. […] Iba vďaka tomuto zastrešeniu budeme môcť nahradiť dublinské nariadenie centralizovaným európskym azylovým systémom, ktorý bude spravodlivo rozdeľovať utečencov medzi krajiny EÚ,“ vysvetlil Verhofstadt.