Maďarsko začalo budovať plot proti migrantom

(zdroj: TASR/Zoltan Gergely Kelemen/MTI via AP)

„Lepší nápad ako vyriešiť túto neudržateľnú situáciu tu nebol,“ hovorí člen vládneho Fideszu a starosta mesta Mórahalom Zoltán Nógrádi. Práve v jeho meste na maďarsko-srbskej hranici začala včera armáda s budovaním cvičného segmentu budúceho maďarského opevnenia.

Plot by mat zabrániť neželanej imigrácii, ktorá už tento rok presiahla 80 tisíc osôb, z ktorých väčšina pochádza z Iraku, Afganistanu a Sýrie. Takmer všetci utečenci sa do Maďarska dostávajú cez Srbsko. Vláda Viktora Orbána preto vytiahla kontroverzné riešenie, ktoré zožalo kritiku od susedov, opozície, ľudskoprávnych organizácií aj od Európskej únie.

Po tom, ako minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ohlásil výstavbu plota, vláda na tento účel rýchlo zmobilizovala finančné prostriedky v objeme 6,6 miliardy forintov. Exekutíva dokonca hrozila pozastavením platnosti dohody Dublin III., ktoré neskôr odôvodňovala technickými príčinami. Jedným z výsledkov júnového stretnutia Európskej rady bolo, že sa krajina nemusí zúčastniť ani na dobrovoľnom prerozdeľovaní azylantov.

„Myslím, že naposledy sa takýto plot staval v roku 1961,“ povedal srbský premiér Aleksandar Vučić. Jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán však trval na tom, že plot rozhodne nie je namierený voči južnému susedovi: „Nech je to akokoľvek nepohodlné, musíme si južnú hranicu Maďarska strážiť.“ Do Srbska, na hranice s Macedónskom preto putovali maďarské hliadky.

„Len nedávno sme v Európe búrali múry, nemali by sme stavať nové,“ komentovala maďarské rozhodnutie hovorkyňa Európskej komisie Natasha Bertaudová.  Kitty McKinseyová z agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) tvrdí, že Maďarsko takto utečencom upiera základné ľudské právo hľadať azyl.

Napriek kritike sa Budapešť svojich plánov nevzdala a včera dodala, že všetko prebieha podľa plánu. V ideálnom prípade má ísť iba o dočasné riešenie.