Mechanizmy Únie na pomoc Iránu pri prekonávaní amerických sankcií sú zložité a zatiaľ nestačia

Ilustračný obrázok. [Stringer/EPA/EFE]

Európska únia bude obhajovať iránsku jadrovú dohodu napriek rozhodnutiu Teheránu ustúpiť od svojich záväzkov v reakcii na sankcie Spojených štátov, tvrdia diplomati. Jej úspech však závisí na dohode o predaji iránskej ropy do Číny alebo Indie.

Británia, Francúzsko a Nemecko, ktoré podpísali dohodu v roku 2015 spolu so Spojenými štátmi, Čínou a Ruskom, sú odhodlané dokázať, že zvládnu kompenzovať minuloročné odstúpenie Spojených štátov od dohody, ochrániť obchod a ešte aj brániť Teheránu v rozvoji nukleárnych zbraní.

No vzhľadom na to, že iránske hospodárstvo je závislé na vývoze ropy, s ktorou obchoduje v amerických dolároch, sa sľubovaný európsky obchodný kanál na obchádzanie amerických sankcií ukázal ako zložitý. Navyše, zatiaľ nie je ani funkčný a zdá sa, že ani nebude schopný predaj ropy zvládať.

„Hrozí, že sa situácia ešte zhorší, no pôjde to postupne, nebude to kolaps,“ uviedol vysokopostavený európsky diplomat. Nemenovaný zdroj hovoril o „negatívnej špirále“, v ktorej obchod s potravinami a liekmi na kompenzáciu nestačí. Iný európsky vyslanec hovorí o „postupnom odstúpení“ Iránu od dohody.

Európsky nástroj proti americkým sankciám voči Iránu je pripravený

Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo sa dohodli na zavedení špeciálneho účelového mechanizmu. Jeho spustenie podľa diplomatov zatiaľ blokujú rozpory medzi členskými krajinami.

Vďaka dohode, ktorú Západ považoval za jeden zo svojich najväčších diplomatických úspechov, zrušila OSN sankcie voči Iránu. Americký prezident Donald Trump však od nej v máji 2018 odstúpil, hoci Irán podmienky plnil. Spojené štáty verili, že dohoda nemala zásadný vplyv na program balistických rakiet a ani sa nezaoberala iránskym zapojením do občianskej vojny v Sýrii, voči čomu namietali práve Európania.

Znovuzavedenie sankcií má podľa Spojených štátov dramaticky oslabiť iránskych duchovných vodcov a donútiť Teherán, aby opätovne prerokoval širšiu dohodu o kontrole zbraní. Európska únia hovorí, že sa to dá urobiť aj bez toho, aby sa zrušila súčasná jadrová dohoda, ktorá prísne obmedzuje iránske obohacovanie uránu.

Iránsky prezident Hassan Rouhani v stredu (8. mája) varoval, že Teherán by mohol obnoviť obohacovanie uránu na vyššej úrovni, ak európske mocnosti, Čína a Rusko neurobia viac pre to, aby bolo možné sankcie Spojených štátov v oblasti bankovníctva a energetiky obchádzať efektívnejšie.

Potraviny a lieky nestačia

Európski diplomati a úradníci odmietajú akékoľvek ultimátum a niektorí sa domnievajú, že na záchranu dohody je ešte čas. Podľa jedného z vyššie postavených euroúradníkov je nateraz príliš skoro uvažovať nad návratom európskych sankcií.

„Oznámenia Iránu samé osebe nie sú porušením alebo odstúpením od jadrovej dohody,“ uviedol. „Posúdenie dodržiavania dohody je úlohou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Ak Irán dohodu poruší, reagovať by sme mali potom.“

Washington sa neobáva európskych mechanizmov proti sankciám voči Iránu

Európske firmy samé reagujú na zavedenie amerických sankcií a postupne krajinu opúšťajú. Výpadok dodávok iránskej ropy, ktorá čelí sankciám od začiatku mesiaca, ale tlačí jej ceny hore a Washington žiada, aby krajiny OPEC-u ropu doplnili.

Iní však tak optimistickí nie sú. V minulosti jeden z najväčších dodávateľov ropy do Európy postupne od novembra prichádza o svoje odbytisko v Únii. Posledné výnimky pre európske krajiny – Taliansko a Grécko – zrušil Washington 2. mája. V rovnakom čase o ne prišli aj Čína, India a Turecko.

Podľa úradníkov Európskej únie musí Irán predať približne 1,5 milióna barelov ropy denne na to, aby udržal svoju ekonomiku nad vodou. V súčasnosti však Teherán čelí pádu pod jeden milión barelov denne, čo môže v Iráne dokonca vyvolať hospodársku krízu.

Špeciálny obchodný kanál EÚ, známy ako INSTEX, ktorý navrhlo Rusko, by mal zaviesť výmenný systém pre iránsku ropu za európsky tovar. Pravdepodobne ale nebude pred koncom júna fungovať  a jeho kapacita je navyše obmedzená.

„INSTEX nie je riešením, pretože bude slúžiť len pri výmene potravín a liekov, pričom jeho štruktúra ešte nie je dokončená.“

Čínska záchrana?

INSTEX nabáda Irán, aby založil takzvanú zrkadlovú spoločnosť, ktorá musí spĺňať medzinárodné štandardy. Podľa diplomatov je pokrok je pomalý.

Návrhy právnych predpisov sa stále riešia a problémom je aj nedostatočná transparentnosť iránskeho finančného systému. Ďalšou komplikáciou je rozhodnutie USA sankcionovať iránske Revolučné gardy (IRGC), ktoré kontrolujú časť iránskeho hospodárstva.

Únia sa s Ruskom a Čínou dohodla na platobnom systéme pre Irán

Ministri piatich krajín sú odhodlaní rozšíriť opatrenia na ochranu dohody proti americkým sankciám, ktoré oslabujú iránsku ekonomiku. Keď začnú v novembri platiť sankcie na ropu, Teherán pravdepodobne nebude mať inú možnosť, ako ju pod cenu predávať Rusku alebo Číne.

Európsky plán B počíta s tým, že iránsku ropu bude kupovať India a Čína.

Peking je proti jednostranným sankciám USA voči Iránu a v apríli zvýšil dovoz iránskej ropy. India, ktorá je po Číne druhým najväčším klientom v tomto odvetví, naopak od novembra znížila nákupy o polovicu. Ropu teraz hľadá u iných dodávateľov.

Predstavitelia EÚ hovoria, že Dillí záujem o vstup do INSTEX-u už prejavilo, ale diskusie sotva začali a stále nie je ani úplne jasné, či by tento spôsob bol možný a výhodný.

Podľa Sanamy Vakilaovej z think tanku Chatham House tieto diskusie poukazujú na to, že Európa tlačí na Čínu a Indiu v oblastiach, ktoré nedokážu úplne ovplyvniť.

„Nie som si istá, či Európania dostatočne rozmýšľajú nad tým, čo robiť. Je totiž úplne jasné, že neexistujú zmysluplné ekonomické možnosti, ktoré by mohli Iránu ponúknuť,“ uviedla.