Medvedev chce protiváhu NATO. Je reálna?

„Štáty Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) vyslovujú veľké znepokojenie v súvislosti s nedávnym napätím okolo problému Južného Osetska a vyzývajú strany na pokojné riešenie existujúcich problémov, cez dialóg, a vyvinutie úsilia na uľahčenie zmierenia a rozhovorov,“ uvádzajú členské krajiny SCO vo svojej záverečnej deklarácii zo summitu v Dušanbe, v Tadžikistane.

Financial Times upozorňuje, že tón deklarácie SCO je v rozpore s tým, čo nedávno vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev, a to, že Moskva má plnú podporu Číny a Strednej Ázie pre angažovanie sa v Gruzínsku. Ako denník dodáva, minimálne Čína nemá najmenší dôvod podporiť a uznať separatistické regióny Južné Osetsko a Abcházko, pretože sama čelí podobným problémom v Tibete a v provincii Xinjiang.

Rusko sa netají tým, že v SCO vidí možnú protiváhu k NATO. Medvedev sa v minulosti pre Bloomberg vyjadril, že jej rozširovanie by nebolo veľmi vhodné, skôr sa treba zamerať na zvýšenie jej vážnosti na poli medzinárodnej politiky. Ak sa však hovorí o rozšírení, existuje pravdepodobnosť, že jedna z krajín zo skupiny India, Irán, Pakistan, Mongolsko, by sa mohla pripojiť. Doteraz všetky štyri krajiny pôsobia pri organizácii ako pozorovatelia.

Prof. Dutkiewicz, ktorý vystúpil s prednáškou na pôde Univerzity Komenského v rámci projektu Excelentná univerzita, si myslí, že dnešné Rusko je iné ako pred pár rokmi. V interview pre EurActiv povedal: “Rusko je asertívnejšie, získava na sile a znovu sa snaží získať pozíciu mocnej krajiny… Pred ôsmymi rokmi Rusko vôbec nebolo v pozíci, v ktorej by mohlo o niečom vyjednávať, snáď okrem jadrových zbraní. Dnes v tej pozícii sú, v rôznych oblastiach.”

Vzhľadom na súčasné protirečenia medzi vyhláseniami Kremľa a SCO je ťažké predpokladať, do akej miery má združenie Ruska, Číny a stredoázijských republík šancu reálne vyvažovať politické slovo Severoatlantickej aliancie vo svete.