Medzinárodná pomoc pre Libanon

 

Krátka správa

Predmetom konferencie by podľa Solanu mala byť finančná a materiálna pomoc a pomoc pri obnove zničeného Libanonu. Finančné prostriedky by sa mali využiť na obnovu ciest a mostov a znovuotvorenie nemocníc a škôl.

Solana v krátkom rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter povedal, že verí, že Európania sa stanú najštedrejším donorom. Podľa jeho slov mnoho európskych lídrov vyjadrilo potrebu mobilizovať ekonomické zdroje na pomoc Libanonu.

Dátum takejto konferencie stále zostáva nejasný. Šéf európskej diplomacie cestuje do krízovej oblasti koncom tohto týždňa, aby opäť diskutoval o možných spôsoboch ukončenia konfliktu a nastolenia mieru. Európsky komisár pre rozvoj Louis Michel ho na Blízkom východe následne „vystrieda” v pondelok 14. augusta. Podľa Michela sa zoznam potrebnej pomoci každým dňom rozrastá.

Izrael zatiaľ rozhodol o pozastavení pozemnej ofenzívy na juhu Libanonu, čím poskytol šancu diplomatom dosiahnuť prímerie. Izraelský premiér Ehud Olmert dal podľa vyjadrenia vládnych predstaviteľov diplomatom ešte dva-tri dni a na základe výsledkov ich rokovaní rozhodne o ďalšom postupe.