Merkelová: EÚ by mala s Ruskom diskutovať o bezpečnosti

foto: Angela Merkelová a Dmitri Medvedev, zdroj: Flickr, autor: Downing street

„Domnievam sa, že sme našli mechanizmus na pozdvihnutie tohto všetkého na vyššiu úroveň v rámci už existujúcich inštitúcií v Bruseli- menovite na úrovni ministrov zahraničných vecí- v snahe vytvoriť inštitucionálne partnerstvo,“ povedala vo štvrtok (15. júla) na spoločnej konferencii s ruským prezidentom Dmitrim Medvedevom v uralskom meste Jekaterinburg nemecká kancelárka.

„Nie je to namierené proti ničomu,“ povedala ďalej Merkelová a dodala: „Potrebujeme intenzívny dialóg, aby sme sa vyhli konfliktom. Ak sa určité problémy nevyriešia, môžu z nich vzniknúť väčšie problémy.“

Vzťahy Ruska a Západu sa v roku 2008 dostali vplyvom krátkej vojny s Gruzínskom na bod mrazu. Napriek nedávnemu otepleniu vzťahov pretrvávajú medzi oboma stranami rozdiely v otázke bezpečnosti.

Medvedev preto vyzval k vytvoreniu „novej európskej bezpečnostnej architektúry“, ktoré by nahradili NATO. Túto organizáciu vníma Moskva ako zastaranú inštitúciu z čias Studenej vojny. Spojené štáty a európski spojenci sú však nápadom Ruska a Nemecka menej nadšené.

Obe krajiny sa včera zároveň dohodli na posilnení hospodárskych vzťahov, pričom Medvedev nazval najväčšiu európsku ekonomiku budúcim „kľúčovým partnerom Moskvy“.

Merkelová, ktorá po nástupe do funkcie v roku 2005 zaujala voči Rusku rezervovanejší postoj ako jej predchodca Gerhard Schröder, postupne zmiernila svoj názor. Dôkazom toho je aj stretnutie s Medvedevom, ktoré je už druhé za posledných pár týždňov.

Návšteva kancelárky v Rusku je súčasťou jej päťdňového turné po Rusku, Kazachstane a Číne, ktorého hlavným cieľom je práve podpora obchodu, energetiky a otázka bezpečnosti. Spolu s ňou cestujú viacerí významní zástupcovia nemeckého priemyslu, medzi ktorými figuruje aj šéf Volkswagenu, Siemensu, či Airbusu. V Rusku by mala podľa BBC spoločnosť Siemens podpísať s tamojšími železnicami dohodu za 2,2 miliardy eur na dodávku 240 vlakov.

Ďalší konflikt: Irán?

Americký prezident Barack Obama minulý týždeň vyjadril presvedčenie, že Izrael nezaútočí na Irán bez toho, že by s ním predtým konzultoval. „Je neprijateľné, aby Irán vlastnil jadrové zbrane a spravíme všetko preto, aby sme tomu predišli,“ povedal Obama pre izraelskú televíziu Channel 2. „Myslím si, že vzťah medzi Spojenými štátmi a Izraelom je dosť silný na to, aby sme potrebovali jeden druhého prekvapovať.“

Obama však nechal podľa denníka Guardian veľa nevypovedaného. Nevyjadril sa napríklad, či bude proti alebo sa pokúsi zabrániť budúcim izraelským náletom proti iránskym jadrovým elektrárňam- povedal len, že o nich chce počuť dopredu.

Zároveň nepovedal, či sa Washington odmietne zapojiť alebo asistovať, priamo či nepriamo, pri týchto útokoch. Spojené štáty uprednostňujú diplomatické riešenie, povedal. Ale potom prišla jeho typická veta: „Uisťujem vás, že som túto možnosť nezmietol zo stola.“