Merkelová posmelila Turkov

Zdroj: TASR / AP Photo/Markus Schreiber)

V zablokovaných prístupových rokovaniach Európskej únie s Tureckom by mohol nastať pohyb. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, známa svojím skeptickým postojom k členstvu Turecka v EÚ, chce podľa agentúry DPA na pondelňajšom stretnutí s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare navrhnúť otvorenie ďalšej z celkového počtu 35 kapitol. Zatiaľ sa otvorilo len 13 kapitol, uzatvorená bola jediná – veda.

„Myslím si, že pred nami sú ešte dlhé rokovania. Aj keď som skeptická, súhlasila som, aby prístupové rokovania pokračovali. (…) Som za to, aby sme v týchto rokovaniach otvorili novú kapitolu a pohli sa o kúsok dopredu,” povedala Merkelová vo svojom pravidelnom videoposolstve, zverejnenom v sobotu.

Hlavným dôvodom zablokovaných rozhovorov je spor s Tureckom o rozdelený Cyprus. Agentúra DPA s odvolaním sa na informácie z vládnych zdrojov dnes napísala, že otvoriť by sa mohla kapitola o regionálnej, hospodárskej a menovej politike. Proti sú však politici z Kresťanskosociálnej únie (CSU), sesterskej strany Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Za rozhýbanie rokovaní EÚ s Ankarou, ktoré sa začali pred ôsmimi rokmi, je aj nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle zo Slobodnej demokratickej strany (FDP). „Ak nebudeme opatrní, príde okamih, že Európa bude mať väčší záujem o Turecko ako Turecko o Európu,“ varoval v denníku Passauer Neue Presse. Otázku členstva Turecka v EÚ však netreba riešiť teraz, ale na konci procesu.

Pred pondelňajšími politickými rokovaniami Merkelová navštívila juhoturecké mesto Kahramanmaraş, kde je rozmiestnených 300 nemeckých vojakov. Sú súčasťou 1000-členného nemecko-kolandsko-amerického kontingentu, obsluhujúceho šesť pozemných batérií obranného systému Patriot, ktorý má Turecko chrániť pred útokmi zo Sýrie zmietanej občianskou vojnou.

Turecko vidí svoj pokrok

Turecko koncom roka kritizovalo poslednú správu Európskej komisie (EK) o pokroku krajiny v prístupových rokovaniach. Ankara prvýkrát zverejnila vlastnú 270-stránkovú správu, v ktorej zdôrazňuje reformy, ktoré uskutočnila za uplynulý rok.

Turecko začalo prístupové rokovania v roku 2005, ale k pokroku v jednotlivých kapitolách dochádza len pomaly, a to hlavne kvôli pretrvávajúcemu sporu ohľadom rozdeleného Cypru. Zatiaľ sa podarilo provizórne uzavrieť len jedinú z 35 prístupových kapitol – Vedu a výskum, ďalších 12 je otvorených, zvyšok zablokovaných buď zo strany Európskej komisie, Francúzska alebo Cypru.

EurActiv/TASR