Mierové rokovania medzi Palestínou a Izraelom naďalej brzdia osady

foto: protest Palestínčanov proti budovaniu osád, zdroj: TASR

Podľa odhadov žije v oblasti približne 500 tisíc ľudí vo viac ako sto osadách a takmer 2,5 milióna Palestínčanom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu síce na budovanie osád uvalil desaťmesačné moratórium, ale to vyprší už 26. septembra tohto roku a napriek tlaku zo strany Spojených štátov, Palestínskej samosprávy, či Egypta sa Netanjahu vyjadril, že toto moratórium pravdepodobne nepredĺži. Podľa izraelskej tlače sú hlavným dôvodom koaliční partneri jeho strany, ktorí sa postavili jasne proti. Nesúhlas vyjadrila aj izraelská vláda, ktorej súhlas je nevyhnutný na predĺženie zákazu výstavby osád.

Prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás netajil sklamanie. „Viem, že čas a okolnosti sú zložité a je tu enormná snaha o dosiahnutie mierového argumentu,“ cituje jeho slová Wall Street Journal. Abbás ale zároveň dodal, že v tejto oblasti nemá veľmi na výber. „Všetci vieme, že k mieru sa nedá dospieť inak ako pomocou vyjednávaní“.

Pred ich zlyhaním z dôvodu sporu ohľadne výstavby osád varoval aj egyptský prezident Hosní Mubarak. Podľa neho je predĺženie zákazu o aspoň tri mesiace malou cenou v porovnaní s možným krviprelievaním, ku ktorému by mohlo dôjsť ak by rokovania zlyhali. Palestínske teroristické hnutie Hamas už varovalo, že s vyjednávaniami nesúhlasí a bude ich sabotovať. Prvý pokus sa uskutočnil už túto stredu (15. septembra), kedy militanti odpálili raketu na juhoizraelské mesto Aškelon. V odpovedi na to vykonali izraelské vzdušné sily odvetný útok na južnú Gazu, uvádza BBC. Dnes navyše svetové médiá informovali, že izraelské vojenské jednotky zabili miestneho vodcu hnutia Hamas v oblasti Západného brehu.

Analytici a poprední predstavitelia, medzi ktorými figurujú aj bývalý americký prezident Jimmy Cartner a bývalý šéf izraelskej tajnej služby Mossad Efraim Halevy, sa vyjadrili, že do vyjednávaní mierovej dohody je potrebné zapojiť aj Hamas.

V súčasnosti zároveň prebiehajú oddelené nepriame rokovania medzi Izraelom a Sýriou. Tie trvajú od roku 2008, ale už rok na to došlo k ich pozastaveniu kvôli vojenskej operácii Izraela v Pásme Gazy. Sýrsky prezident Bašar al- Assad prejavil o rokovania pomocou prostredníka, ktorým bude pravdepodobne Turecko, záujem. Dodal však, že dosiahnutie mieru za vlády súčasného izraelského premiéra Benjamina Netanjahu „je ťažké si predstaviť“. Problémom môže byť aj skutočnosť, že vzťahy medzi Izraelom a Tureckom, ktoré by malo dohodu vyjednávať, sa v poslednom čase výrazne zhoršili. Poslednou zo série udalostí, ktoré k tomu prispeli, je júnový zásah izraelského námorníctva proti humanitárnym lodiam pokúšajúcim sa o prelomenie blokády Pásma Gazy, pri ktorom zahynuli tureckí aktivisti.

Hlavnou prekážkou pri hľadaní mierového riešenia ostáva otázka návratu Golanských výšin, ktoré Izrael okupuje od roku 1967. Jeruzalem spolu s USA zasa Sýriu žiadajú, aby zvoľnil svoje vzťahy s Iránom a hnutiami Hizbolláh a Hamas, ktoré podporuje.