Migrácia reštartovala európsko-turecké vzťahy

(zdroj: Európska únia)

Turecký premiér Ahmet Davutoğlu hovoril pred summitom o novom začiatku a o spoločnom európskom osude. Za pomoc pri zvládaní migračnej krízy je Európska únia ochotná otvoriť novú kapitolu v prístupových rokovaniach, čiastočne Turecku liberalizovať vízový režim a poskytnúť 3 miliardy eur. Predseda Európskej Rady Doland Tusk rázne odmietol, že sa jedná o jednoduchú výmenu peňazí za zadržiavanie utečencov.

„Neočakávame, že niekto za nás bude strážiť naše hranice,“ povedal včera večer Tusk. „Očakávame však výrazný krok k zmene pravidiel, pokiaľ ide o zastavenie migračného toku, ktorý cez Turecko prichádza do EÚ.“

Ankara uvádza, že doteraz na pomoc utečencom minula 8 miliárd dolárov. Únia preto k finančnej pomoci pridala prísľub minimálne dvoch spoločných summitov ročne a liberalizáciu vízovej povinnosti do októbra 2016. Odstraňovanie víz upraví tzv. vízová cestovná mapa. Pre jej naplnenie bude musieť Turecko splniť vyše 80 podmienok v oblasti práva a ochrany hraníc.

Koalícia ochotných

Summitu Turecka a európskej dvadsaťosmičky predchádzalo stretnutie 9 krajín, ktoré už teraz z Blízkeho východu prijímajú najviac utečencov. Po novom by mohli na dobrovoľnej báze prijať ďalších 400-tísic Sýrčanov z utečeneckých táborov v Turecku.

„Turecko oprávnene očakáva, že mu EÚ poskytne pomoc,“ vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá bola počas týždňa v čulom telefonickom kontakte s premiérom Davutoğluom. V otázke relokácie utečencov zatiaľ neexistuje zhoda ani v užšom okruhu „ochotných“ štátov. Môže to však znamenať ústup od presadzovania povinných kvót.

Dohoda bola v záujme Slovenska

Robert Fico o včerajšom summite povedal, že bude politickým vyvrcholením dohody, ktorá vznikla už niekoľko dní dopredu. Už dnes sa vie, že Slovensko krajine polmesiaca jednorázovo venuje 13 miliónov eur. „Ak by pokračovali nekontrolované migračné toky do Európy, tak náklady by boli podstatne väčšie, čiže dohoda bola vždy v záujme Slovenskej republiky,“ uviedol premiér na večernom stretnutí s novinármi.

Fico podobne ako ostatní predsedovania vlád zdôraznil, že sa jedná o financie výhradne na budovanie infraštruktúry v utečeneckých táboroch: „Turecko je dnes významným hráčom pokiaľ ide o migračnú krízu. Posledné udalosti ukazujú, že Turci vedia zastaviť prílev utečencov do Európy. Z niekoľko tisíc denne to za posledný rok kleslo na niekoľko sto, čím Turecko dalo najavo, že je pripravené naplniť záväzky, ktoré na základe tejto dohody na seba prevzalo.“