Migrantov z krajín EÚ najviac láka Nemecko

Migranti z Bangladéša (zdroj: DFID - UK/flickr)

„Európa je starnúci kontinent a bez migrácie by počet ľudí v produktívnom veku iba za túto dekádu poklesol o 15 miliónov,“ povedal včera v Paríži eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos.

V Európe žije viac ako 20 miliónov cudzích štátnych príslušníkov. Tí, ktorí sa do Európskej únie prisťahovali legálne tvoria asi 4 % jej populácie.

„Krajiny by z migrácie vyťažili viac, ak by migrantov vnímali viac ako prínos než problém a migračné politiky pokladali za investície,“ myslí si generálny tajomník OECD Angel Gurría.

Na prezentácii štúdie OECD International Migration Outlook 2014 spoločne s eurokomisárom Avramopulosom ocenili kroky, ktoré v súvislosti s migráciou podnikli v Nemecku. Podľa najnovších štatistík je medzi vyspelými priemyslovými štátmi po USA druhou najpopulárnejšou destináciou pre prisťahovalcov.

V mnohých krajinách, ktoré migrantov tradične lákali, zaznamenali prieskumy OECD od začiatku krízy trvalý pokles. Čísla sa prepadli najvýraznejšie v Spojených štátoch, Taliansku, Španielsku a v Portugalsku.

Nemecko naopak už štvrtý rok po sebe zažíva nárast záujmu zo strany prisťahovalcov, v roku 2013 dokonca medziročne o vyše 10 %. Krajina tak prijala 465 tisíc občanov zo zahraničia. Dve tretiny z nich boli z krajín EÚ.

Berlínu sa v rámci OECD podarilo tiež dosiahnuť najvyšší nárast zamestnanosti u migrantov. Nemecký príklad dokumentuje trend, že sa čoraz viac (o 70 % za poslednú dekádu) za prácou presúvajú vysokokvalifikovaní pracovníci.

Rástol tiež počet utečencov

V štátoch OECD sa o 20 % zvýšilo aj množstvo žiadostí o azyl. Azylanti však na celkové čísla dlhodobej migrácie vplývajú málo.

V tomto ukazovateli je Nemecko prvé. Minulý rok tu o azyl požiadalo 110 tisíc ľudí, čo je asi jedna pätina zo všetkých žiadostí v OECD. Väčšinou pochádzali zo Sýrie, Ruska, Srbska a Kosova. Pre porovnanie; v USA to bolo 68 tisíc a vo Francúzsku 60 tisíc osôb.

Komisár Avramopulos upozorňuje, že väčšina migrantov z krajín mimo EÚ neprichádza kvôli práci. „Prinášajú však svoje vedomosti a zručnosti. Je teda v záujme hostiteľských krajín, aby im umožnili plne využiť potenciál a prispieť k ich spoločnosti.“

Podľa Avramopulosa nemôže Európa ignorovať existenciu šedej ekonomiky, ktorá do značnej miery závisí práve na nelegálnej migrácii. Problém je ale lepšie vyriešiť vytvorením adekvátnych imigračných kanálov, než sa spoliehať na „nepredvídateľné regulačné kampane“, myslí si komisár.

Dnes by mal práve o ilegálnom prisťahovalectve rokovať v Berlíne s nemeckým ministrom vnútra Thomas de Maizièrom.