Migrantov z lode Aquarius si rozdelí šestica krajín, Malta uvoľnila prístav

Loď Aquarius s humanitárnymi pracovníkmi na palube. [EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO]

Po niekoľkých dňoch čakania zakotví odmietaná loď Aquarius so 141 migrantmi na palube na Malte. Polovica jej pasažierov nie je plnoletá.

Niekoľko krajín Európskej únie si medzi sebou rozdelí 141 migrantov zo záchranárskej lode Aquarius a ďalšiu stovku utečencov z iných plavidiel v Stredozemnom mori. Napísal to denník El País, ktorý sa odvoláva na zdroje v španielskej vláde. Ešte do včerajšieho dňa pritom loď nedostala od žiadnej európskej krajiny povolenie na vylodenie cestujúcich.

Aquarius bude môcť nakoniec zakotviť na Malte, odkiaľ migranti poputujú do ďalších krajín. Európska komisia včera (14.augusta) uviedla, že pôjde o Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Portugalsko a Luxembursko.

„Malta urobí ústupok a umožní tejto lodi vstup do svojich prístavov, hoci nie je zo zákona povinná tak urobiť,“ oznámila maltská vláda.

„Malta bude fungovať ako logistická základňa a všetkých predpokladaných 141 migrantov na palube bude rozdelených medzi Francúzsko, Nemecko, Luxembursko, Portugalsko a Španielsko,“ citovala z vyhlásenia agentúra Reuters.

Rozhodnutie Malty a piatich krajín privítal na svojom twitterovom účte aj európsky komisár pre migráciu a vnútro Dimitris Avramopoulos. Krajinám, ktoré utečencov prichýlia, poďakoval za solidaritu.

Malta prijala aj ďalších migrantov

Malta zároveň informovala, že k jej brehom bolo v pondelok (13. augusta) dopravený ďalších 114 utečencov. Šesťdesiat z nich má byť prerozdelených medzi ďalšie štáty Únie.

Podľa zdrojov denníka El País sa na rozdelení migrantov dohodla šestica krajín, pričom z oboch skupín má Španielsko prijať 60 ľudí. Portugalská vláda oznámila, že prijme dohromady 30 migrantov z lode Aquarius a ďalších plavidiel, ktoré sa teraz nachádzajú pri Malte.

Aquarius vzal na svoju palubu ľudí z dvoch plavidiel ešte v piatok (10. augusta). Na jednom bolo 25 utečencov, na druhom 116. Podľa Lekárov bez hraníc viac ako dve tretiny z týchto ľudí pochádzajú z Eritrey a zo Somálska.

Potrebujeme dlhodobé riešenie

O utečencoch, ktorí sú v súčasnosti na palube lode Aquarius, povedala šéfka organizácie SOS Méditerranée Sophie Beauová, že ich stav je stabilný. Ľudia sú však podľa nej vyčerpaní, unavení a dehydrovaní. Mnohí prešli tábormi v Líbyi, kde s nimi zle zaobchádzali.

Eurokomisár Avramopoulos včera (14. augusta) tiež uviedol, že Európska únia potrebuje nájsť dlhodobé riešenie migračnej otázky.

„Nemôžeme sa spoliehať na náhodné dohody, potrebujeme udržateľné riešenia. Nejde o zodpovednosť jedného členského štátu alebo ich malého počtu, ale Európskej únie ako celku,“ vyhlásil Avramopoulos.

Nemecko a Španielsko uzavreli migračnú dohodu

Španielsko prijme späť migrantov, ktorí sa cez jeho územie dostali do Nemecka. Španielsky minister zahraničia hovorí, že pôjde o „veľmi malý počet ľudí“.

Uzavreli prístavy

Loď Aquarius, ktorú prevádzkujú humanitárne organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc, čakala na povolenie na zakotvenie už od minulého piatku (10. augusta), kedy pri líbyjských brehoch vzala na palubu 141 migrantov. Približne polovicu z nich (73 ľudí) tvoria osoby mladšie ako 18 rokov.

Svoje prístavy cez víkend uzavreli Taliansko aj Malta a loď tak zostávala v medzinárodných vodách v blízkosti Malty a talianskeho ostrova Lampedusa. Podobnú situáciu loď absolvovala už pred dvoma mesiacmi, keď plavidlo prevážalo vyše 600 afrických utečencov. Po deviatich dňoch na otvorenom mori ju nakoniec prijalo Španielsko.

Dvaja talianski ministri včera poukázali na to, že Aquarius sa plaví pod vlajkou Gibraltaru, a že by zodpovednosť malo prijať Spojené kráľovstvo.

Nie do Talianska!

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini povedal, že títo utečenci sa nevylodia v žiadnom talianskom prístave. Na Twitteri uviedol, že loď Aquarius je „majetkom Nemecka, prenajala si ju francúzska mimovládna organizácia, má zahraničný posádku, je v maltských vodách a plaví sa pod vlajkou Gibraltaru“.

„Môžete si plávať kamkoľvek chcete, ale nie do Talianska! Prestaňte obchodovať s ľudskými bytosťami,“ napísal Salvini.

Jeho koaličný kolega a minister dopravy a infraštruktúry Danilo Toninelli tiež na Twitteri uviedol, že Aquarius sa koordinuje s líbyjskou pobrežnou strážou v oblasti, ktorá spadá do zodpovednosti tejto stráže.

OSN: Tvrdý postoj voči migrácii môže byť v rozpore s medzinárodným právom

Európska komisia plánuje po prvýkrát vynaložiť viac peňazí na kontrolu migrácie a posilnenie hraníc, než na rozvoj Afriky. Počet migrantov sa pritom znížil o 80 percent.

„Tá loď je teraz v maltských vodách a má vlajku Gibraltaru. Zodpovednosť za poskytnutie ochrany ľuďom z týchto stroskotaných lodí má Británia,“ napísal Toninelli.

Podľa medzinárodného práva sa má o zachránených postarať krajina s najbližším prístavom, čo bola v čase záchrany Líbya.

Beauová ale oznámila, že líbyjská pobrežná hliadka vyhlásila, že krajina nemôže utečencom poskytnúť bezpečný prístav. Bezpečný prístav znamená miesto, ktoré dokáže utečencom poskytnúť ochranu, čo podľa Beauové „nie je za súčasnej situácie v žiadnom prípade Líbya“.

Komisia chce dať Maroku ďalšie peniaze na zastavenie migrácie

Maroko sa stáva hlavnou prestupnou zastávkou migrantov smerujúcich do EÚ. Európska komisia mu prisľúbila finančnú pomoc.

SOS Méditerranée aj Lekári bez hraníc už dva mesiace apelujú na európske inštitúcie, aby pracovali na mechanizme, ktorý by zabránil podobnej patovej situácii lodí na mori, uviedla Beauová pre novinárov.

Do Európy sa tento rok cez Stredozemné more dostalo viac ako 61 tisíc migrantov, pričom vlani to bolo za rovnaké obdobie viac ako 118 tisíc a predvlani viac ako 265 tisíc. Najviac migrantov prijalo v tomto regióne v roku 2018 Španielsko (25 tisíc), nasledované Talianskom a Gréckom. Na stredomorskej migračná trase zahynulo alebo zmizlo od začiatku roky 1524 ľudí, uviedla ČTK.