Ministri predstavili riešenia oceliarskej krízy

Zdroj: EurActiv.com

Ministri hospodárstva a priemyslu členských krajín EÚ sa včera v noci dohodli na „konkrétnych postupoch“ ako vyriešiť krízovú situáciu, v ktorej sa ocitol európsky oceliarsky priemysel.

V Británii o prácu v oceliarskom sektore prišlo viac ako 3000 zamestnancov. O znížení výroby uvažujú aj ďalšie európske prevádzky.

„Pre Slovensko je situácia okolo ocele dôležitá, lebo de facto každý štvrtý zamestnanec je v oceliarskom priemysle, alebo je nejakým spôsobom prepojený na oceľ,“ zdôraznil po stretnutí minister hospodárstva SR Vazil Hudák.

Oceliarska kríza sa dotýka aj najväčšieho súkromného zamestnávateľa na Slovensku U.S. Steel Košice. Podľa viceprezidenta pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj, Miroslava Kiraľvargu musí spoločnosť „optimalizovať výrobu.“  Dôvodom je cenová konkurencia, ktorá je diktovaná trhom ovplyvneným dumpingovým dovozom z Číny.

„Zatiaľ sa nám darí udržiavať zamestnanosť,“ uviedol, ako však dodal, všetko závisí od toho, ako dlho bude pokračovať situácia s dovozom ocele z východných častí sveta.

Vývoz čínskej plochej ocele napríklad tento rok zlacnel o 40 %. „Oceliarsky trh v Číne je stratovým tak ako môžu ceny klesať? Straty kryjú dotáciami alebo inými opatreniami,“ povedal šéf Tata Steel Europe, Karl-Ulrich Koehler.

Rýchle opatrenia nie až tak rýchlo

Ministri sa na mimoriadnom stretnutí  dohodli na dvoch typoch riešení a to rýchlych a dlhodobých.

Rýchla odpoveď EÚ má čo najskôr ukončiť situáciu, ktorá je do značnej miery spôsobená dovozom lacnej ocele z Číny. V záveroch Rady sa spomína najmä začiatok „diskusie“ so všetkými producentmi ocele v rámci krajín OECD ale aj tretími krajinami ako Čína, Rusko, Bielorusko a Turecko.

Pomôcť môže aj Európska komisia, ak prijme metódy, ktoré používajú napríklad USA a tiež členské štáty, ak sa dohodnú na sérii spoločných ochranných opatrení. 

Minister Hudák však upozornil, že nejde o jednoduchú záležitosť, keďže krajiny EÚ ako súčasť Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sú viazané princípmi slobodného obchodu, sú však k dispozícii takzvané nástroje na ochrana trhu, ktoré sa dajú iniciovať najmä z pozície Európskej komisie, ale aj z pozície výrobcov ocele.

Podľa výrobcov však ministri „nepochopili“ naliehavosť situácie a prísľubom „ďalších konferencií“ len odďaľujú, čo je nevyhnutné. Komisia podľa nich musí znížiť čas potrebný na zavedenie ochranných ciel a obnoviť systém monitorovania dovezených objemov a cien, čím by sa uľahčilo zbieranie evidencie pre ďalšie vyšetrovanie.

Technologický riaditeľ ArcelorMittal, Robrecht Himpe, upozornil, že EÚ trvalo viac ako rok, kým zaviedla potrebné ochranné opatrenia pri viacerých oceliarskych výrobkoch. Tieto mechanizmy sú podľa neho zastarané, pretože sa nedokážu prispôsobiť rýchlo sa vyvíjajúcej situácii na trhu.

Čítajte viac: Rozhovor so šéfom európskej asociácie výrobcov ocele Axelom Eggertom

Opäť aj energetika a emisie

Druhá séria opatrení je podľa slov ministra hospodárstva SR dlhodobejšieho charakteru a je zameraná na zvýšenie konkurencieschopnosti výroby ocele v Európe.

Je to hlavne otázka ceny energií, obchodovania s emisnými povoleniami, kde sú určité návrhy aj zo slovenskej strany, a tiež znižovania administratívnych a regulačných záťaží, ktoré bránia európskym výrobcom ocele, aby boli konkurencieschopnejší mimo hraníc EÚ.

V záveroch Rady sa spomína najmä zachovanie zoznamu sektorov ohrozených presunom výroby do krajín s nižšími environmentálnymi štandardmi tzv. carbone leakage list. Tieto odvetvia dostanú väčšinu alebo časť potrebný emisných povoleniek zadarmo. Oceliari by sa na ňom mali ocitnúť aj po sľubovanej reforme.

Čítajte viac: Bezodplatné emisie pre ťažký priemysel rozdeľujú EÚ