Misia EÚ v Čade bude asi meškať

Krátka správa

Podľa plánu OSN bude EÚ pokrývať vojenskú časť misie. Jej podporu bude zabezpečovať OSN civilnými pracovníkmi a medzinárodnou policajnou jednotkou v počte okolo 300 príslušníkov. Návrh na vytvorenie takejto misie prišiel po júnovej dohode medzi čadským prezidentom Idrissom Débym a francúzskym ministrom zhraničia Bernardom Kouchnerom. Déby odmietol misiu, ktorá by bola plne realizovaná pod patronátom OSN.

Politický a bezpečnostný výbor sa na stretnutí 4. septembra nateraz nedokázal dohodnúť na detailoch a koncepte misie, informoval European Voice. Rada zatiaľ v júli požiadala svoje príslušné orgány, aby pokračovali v plánovaní vzhľadom na možné rozhodnutie o premosťovacej operácii vo východnom Čade a severovýchodnej Stredoafrickej republike.

Misia by mala zahŕňať až 3 000 vojakov, z čoho polovicu by mali tvoriť Francúzi. Švédsko by sa malo tiež zásadnejším dielom podieľať na tejto misii, vypýtalo si však viac času na zhodnotenie situácie v regióne. V auguste avizovalo Poľsko, že sa mieni pripravovanej misie v Afrike zúčastniť. S rovnakým záväzkom prišlo aj Belgicko, ktoré minulý týžden prisľúbilo vyslať 80 až 100 vojakov.

Úlohou misie bude ochrana vysídlených osôb, táborov utečencov a humanitárnych pracovníkov pred útokmi rebelov. Zapojená mala byť pôvodne do konca októbra tohto roku.

Skupina zložená z prominentných žien, ktorú vedie bývalá írska prezidentka Mary Robinson navštívila utečenecké tábory vo východnom Čade a teraz lobuje u európskych politikov za skoré zapojenie misie. Zatiaľ nie je jasné je, či časť misie bude zabezpečovať tzv. severská Bojová kupina EÚ (Fínsko, Estónsko, Írsko a Nórsko) pod švédskym velením. Jej pohotovosť začína totiž až v januári budúceho roku. Kedže bojové skupiny sú dizajnované skôr na rýchlu reakciu, je otázne, či je vhodná na dlhodobú prítomnosť, ktorú misia v Čade vyžaduje.

Európska únia požaduje, aby mala misia jasne definovanú stratégiu odchodu (exit strategy) a prísľub, že bude po 12 mesiacoch nahradená misiou OSN. Zatiaľ však nie je jasné ani to, či bude čadská vláda s takýmto riešením súhlasiť. Ak by došlo k situácii, že takéto riešenie počas výkonu misie odmietne, EÚ by mohla byť postavená pred dilemu či ponechať región v bezpečnostnom vákuu.